Aktualności
Sprawy nauki
26 Listopada
Opublikowano: 2018-11-26

List otwarty NZS w sprawie obecności pseudonauki na uczelniach

Zarząd Krajowy Niezależnego Zrzeszenia Studentów wystosował do środowiska akademickiego list otwarty, w którym wyraża swoje zaniepokojenie coraz częstszymi sytuacjami szerzenia pseudonauki na polskich uczelniach.

W swoim stanowisku autorzy przywołują głośne w ostatnim czasie przykłady tego zjawiska, jak choćby ten z Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pracownik Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji opublikował książkę pt. „Resocjalizacja przez sztukę sakralną w kontekście psychologii kwantowej”. Wymieniają również Polską Akademię Zdrowia, której Radę Naukową tworzą naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz z Politechniki Rzeszowskiej, prowadzący wykłady m.in. na temat „zakwaszania żołądka kwasem solnym”. Dodają przy tym, że przedstawiciele PAZ, która ma łączyć medycynę konwencjonalną z ludową, w celu promocji swoich idei zabiegali o możliwość przeprowadzenia gościnnych wykładów m.in. na Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego czy Politechnice Rzeszowskiej. „Apogeum ich działalności stanowiło pojawienie się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu na Debacie o zdrowiu. Środowiska akademickie nie zgadzały się na wykład, ale ostatecznie odbył się on pod patronatem rektora. Wspomniana grupa ideowa głosi informacje o cieknących jelitach, glifosacie i glutenie, które rzekomo powodują autyzm” – czytamy.

W liście nie omieszkano wspomnieć o popularnym ostatnio ruchu antyszczepionkowym, szerzącym nieprawdziwe informacje na temat rzekomych powikłań poszczepiennych, m.in. autyzmu i nowotworów. Studenci zwracają uwagę, że badania naukowe, na które powołują się „antyszczepionkowcy” okazują się być zmanipulowane lub przeprowadzone niezgodnie z metodologią i są wycofywane z czasopism naukowych. Przypominają, że rok temu Katedra Teorii Kultury i Sztuki na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Naukowych KUL zorganizowały spotkanie, na którym prowadząca przekonywała słuchaczy, iż szczepionki są odpowiedzialne za brak inteligencji u ludzi.

Autorzy przestrzegają członków społeczności studenckiej przed wiarą w siłę propagandowego hasła, że „kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą”. Mając świadomość, że nawet pisma naukowe nie są wolne od błędnych informacji – „około 400 tys. naukowców na całym świecie rocznie publikuje swoje artykuły w pismach wątpliwej renomy, gdzie treści nie są sprawdzane pod względem merytorycznym – podkreślają, że nie można w jednym rzędzie stawiać artykułów, których tematyka jest względnie nieszkodliwa z coraz częstszymi sytuacjami, gdzie podejmuje się kwestie niezwykle istotne, takie jak medycyna czy klimat.

Jako Niezależne Zrzeszenie Studentów stawiają postulat, aby przestrzeń uczelni wyższych była dla studentów źródłem rzetelnej i sprawdzonej wiedzy, popartej szeregiem badań naukowych. Nie zgadzają się na szerzenie w murach szkół wyższych fałszywych i pseudonaukowych treści, które mogą tworzyć dysonans poznawczy wśród społeczności akademickiej. Zachęcają do organizacji wydarzeń, które miałyby na celu konfrontację teorii naukowych z szeroko uznawaną „pseudonauką”.

Na koniec podkreślają, że „na szczęście nie wszędzie opisane w liście sytuacje mają miejsce”. Dziękują wszystkim tym, którzy traktują „pseudonaukę” jako zgubny kierunek dla polskich uczelni oraz nie pozwalają na jej popularyzację. Wyrażają przekonanie, że całej społeczności akademickiej zależy na tym, aby mieć dostęp do rzetelnej i niesfałszowanej wiedzy popartej naukowymi badaniami.

MK

Pełna treść listu NZS

 

Dyskusja (1 komentarz)
 • ~Tomasz 10.12.2018 10:09

  Szkoda że to wy nie potraficie słuchać nauki i nie potraficie sami nic znaleźć.
  Proszę bardzo badania pokazujące ze dzieci nieszczepione są zdrowsze:

  https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/fullarticle/1558057#qundefined

  To że chcecie to wszystko łykać bez popitki to już wasza sprawa, ale nie zmuszajcie do tego innych, bo niestety ale tak jak w przypadku oszustwa w sprawie cholesterol - zawały serca (nawet TVN już to wyemitował pod tytułem "cholesterol wielki blef" tak samo pęknie to o szczepieniach , bo już w USA zaczyna pękać (patrz sprawa Robert F Kennedy, Jr’s (https://vaxopedia.org/2018/06/02/what-happened-to-kennedys-vaccination-safety-committee/) i ostatni wyrok sądu

  Ale oczywiście WY jesteście mądrzejsi a SZARE MASY nie potrafią myśleć.

  Pozdrawiam ZADUFANYCH W SOBIE.