Kilkudziesięciu polskich naukowców podpisało się pod listem poparcia środowisk akademickich dla postulatów nauczycieli i nauczycielek.
Autor petycji, dr Mikołaj Ratajczak z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, pisze, że „sektor edukacji w Polsce jest poważnie niedofinansowany. Szczególnie dotkliwie odczuwają to pracownicy i pracownice szkolnictwa, nauczyciele i nauczycielki. Ich obecne zarobki radykalnie nie odpowiadają ilości wysiłku, jaki wkładają w wykonywanie swoich obowiązków”. Zaznacza, że obok nakładów fizycznych i emocjonalnych, praca nauczyciela wiąże się z poświęceniem wielu dodatkowych godzin na podnoszenie własnych kwalifikacji i rosnące obciążenia administracyjne, czemu nie towarzyszy wzrost płac.
„Nasze poparcie dla walki o sprawiedliwe płace dla kadry pedagogicznej opieramy także na przekonaniu, że warunki pracy nauczycieli i nauczycielek są jednym z głównych elementów wpływających na jakość edukacji. To od nich zależy w kluczowym stopniu tak świadomość obywatelska, jak i zdolność przyswajania informacji i krytycznego myślenia uczniów i uczennic (…) Przeciążona i nisko opłacana kadra pedagogiczna nie będzie w stanie zapewnić młodzieży najlepszych możliwości rozwoju” – czytamy w liście.
Autor tłumaczy, że praca środowiska akademickiego to w gruncie rzeczy kontynuacja codziennego wysiłku setek tysięcy nauczycieli i nauczycielek, którzy przygotowują kolejne roczniki do podjęcia studiów. „Dlatego też deklarujemy:
– piszą sygnatariusze listu, wśród których są m.in. prof. Jerzy Kochanowski, prof. Karol Modzelewski, dr hab. Monika Płatek, prof. Małgorzata Fuszara, prof. Jan Woleński, prof. Janusz Dobieszewski i dr hab. Andrzej Leder.
MK
List poparcia środowisk akademickich dla postulatów nauczycieli i nauczycielek