Aktualności
Sprawy nauki
15 Kwietnia
Źródło: PLL LOT
Opublikowano: 2024-04-15

LOT funduje stypendia dla studentów pilotażu

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie zawarła umowę o partnerstwie z PLL LOT. Głównym celem współpracy jest realizacja programu stypendialnego dla najlepszych studentów specjalizacji pilotaż.

Spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Lotniczej – Polskie Linie Lotnicze LOT, LOT Crew i Polska Akademia Lotnicza – zawarły umowę o partnerstwie z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Chełmie, mającą na celu nawiązanie ścisłej i zintegrowanej współpracy w obszarze edukacyjnym i naukowo-szkoleniowym. Jest to pierwsza w historii PLL LOT tego typu współpraca ze szkołą wyższą.

Ma ona na celu realizację programu stypendialnego dla najlepszych studentów specjalizacji pilotaż. Obie strony porozumienia dążą tym samym do podnoszenia kompetencji i kwalifikacji aspirujących pilotów, którzy swoją przyszłość widzą za sterami samolotu. Dodatkowe aktywności oparte będą na wymianie wiedzy i zasobów pomiędzy podmiotami, a także na dodatkowych szkoleniach i warsztatach.

Udział w programie stypendialnym najzdolniejszych adeptów lotnictwa, którym udostępnimy infrastrukturę, narzędzia i wiedzę ekspercką, pozwoli im uzyskać kompetencje niezbędne do rozpoczęcia pracy w lotnictwie cywilnym. Wpłynie to nie tylko na jakość ich wyszkolenia, ale pozwoli mieć pewność, że w kokpicie zasiądą najlepsi z najlepszych. Zapewnienie naszym pasażerom najwyższego poziomu bezpieczeństwa i komfortu lotu stanowi fundament naszej działalności – podkreśla Dorota Dmuchowska, wiceprezes ds. operacyjnych PLL LOT. – Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie jest idealnym partnerem ze względu na swoje doświadczenie, poziom kształcenia i przede wszystkim cenionych ekspertów z branży, którzy tak, jak my, dążą do ciągłego rozwoju i mają realny wpływ na kształtowanie branży lotniczej – dodaje.

Pilot the future – program stypendialny

W ramach programu zakwalifikowani studenci przejdą zaawansowane szkolenia – MCC (Multi-Crew Cooperation Course), JOC (Jet Orientation Course) oraz UPRT Advanced (Upset Recovery Training), dzięki którym zdobędą kompetencje podwyższające ich kwalifikacje na rynku lotniczym, a także będą mieli możliwość nabywania nowych umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów PLL LOT. Najlepsi adepci pilotażu będą mogli jednocześnie poznać świat branży lotniczej od kuchni poprzez wycieczki do ośrodka szkoleniowego LOT Flight Academy, możliwość odbycia praktyk zawodowych w PAL i PLL LOT oraz odbycie lotów na „jumpseat” w samolotach rodziny Embraer i Boeingach 737. Stypendyści, poza stypendium, otrzymają również wsparcie merytoryczne podczas pisania prac dyplomowych poprzez zezwolenie na uczestnictwo w określonych działaniach praktycznych.

Podpisanie umowy o współpracy z naszą narodową linią lotniczą o blisko 100-letniej tradycji to dla nas ogromne wyróżnienie, ale również dowód na wysoką jakość kształcenia na naszej uczelni. Partnerstwo umożliwi najzdolniejszym studentom akademii zdobyć kompetencje pozwalające im na rozpoczęcie pracy w branży lotniczej. To dla nas wielka duma, że kolejni absolwenci naszej Alma Mater zasiądą za sterami samolotów spod znaku polskiego żurawia – zaznacza dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie.

Ponadto w ramach podpisanej umowy LOT Crew co roku będzie organizował warsztaty dla studentów uczelni zainteresowanych programem stypendialnym, których tematem przewodnim będzie przygotowanie się do procesu rekrutacyjnego oraz przedstawienie cennych wskazówek do tego, jak rozpocząć karierę w liniach lotniczych. Celem warsztatów jest doskonalenie procesu rekrutacyjnego w branży lotniczej, a tym samym podnoszenie jego poziomu na kolejne lata.

PANS jest pierwszą z trzech uczelni w Polsce, z którą PLL LOT podpiszą umowy partnerskie. Partnerstwa z pozostałymi dwoma uczelniami zostaną ogłoszone już niebawem. Od 2006 roku mury uczelni opuściło niemal 500 pilotów samolotowych.

MK, źródło: PLL LOT

Dyskusja (0 komentarzy)