Aktualności
Sprawy nauki
10 Września
Źródło: Łukasiewicz
Opublikowano: 2021-09-10

Łukasiewicz zaczyna współpracę z Polską Grupą Zbrojeniową

Sieć Badawcza Łukasiewicz i Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały umowę o współpracy w obszarze B+R. W jej ramach dojdzie do wspólnej realizacji przedsięwzięć, projektów lub programów związanych z inicjowaniem i wdrażaniem nowoopracowanych technologii. 

Plany Łukasiewicza i PGZ przewidują bliską kooperację w programach rakietowych, amunicyjnych, pancernych, obrony przeciwlotniczej i C4, rozwiązań dla cyberbezpieczeństwa, platform lotniczych oraz specjalistycznych platform bezzałogowych.

Łukasiewicz od 2,5 roku, a instytuty wchodzące w jego skład od wielu lat, pracują nad rozwiązaniami dla polskiej obronności i bezpieczeństwa. Jako sieć 32 instytutów Łukasiewicz jest doskonałym partnerem do realizacji prac badawczo-rozwojowych na potrzeby obronne. Posiadamy wyjątkowe kompetencje i rozwiązania na rzecz rozwoju obronności i bezpieczeństwa państwa w ramach wszystkich naszych 4 kierunków działalności: inteligentnej i czystej mobilności, transformacji cyfrowej, zrównoważonej gospodarce i energii oraz zdrowiu – podkreśla Michał Janasik, wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Dodaje przy tym, że Łukasiewicz powstał, aby efektywnie planować i koordynować badania naukowe i prace rozwojowe skupionych w sieci polskich instytutów badawczych, której celami są m.in.: prowadzenie badań aplikacyjnych i prac rozwojowych, a w uzasadnionych przypadkach także badań podstawowych, w tym na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa oraz komercjalizacja wyników działalności naukowej.

Rakiety, łączność, dowodzenie

Dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej partnerstwo z Siecią Badawczą Łukasiewicz to kolejny krok, który pozwoli na zwiększenie tempa realizowanych prac badawczo-rozwojowo-wdrożeniowych w kluczowych obszarach: techniki rakietowej, systemów wsparcia łączności i dowodzenia, a także autonomicznych platform, zarówno lądowych, nawodnych, jak i powietrznych.

Doświadczenie i potencjał drzemiący w specjalistach z Łukasiewicza to znaczący zastrzyk świeżej krwi do naszego obszaru rozwojowego, którego efekty będziemy mogli zaprezentować już niebawem – zapowiada Sebastian Chwałek, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Łukasiewicz i PGZ ustaliły że w oparciu o swoje kompetencje i doświadczenie będą dążyły do wzajemnego wsparcia odpowiednio w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, jak i związanej ze sprzedażą wyrobu finalnego. W tym celu planują powołać komitet sterujący oraz dedykowane do konkretnych działań grupy robocze, które zidentyfikują możliwe obszary współpracy i będą miejscem wymiany doświadczeń.

Polska Grupa Zbrojeniowa to grupa kapitałowa skupiająca kilkadziesiąt zakładów przemysłowych, obiektów serwisowych i ośrodków badawczych kluczowych dla polskiego przemysłu obronnego. PGZ jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań używanych przez Siły Zbrojne RP oraz formacje sojusznicze. Oferta grupy obejmuje: nowoczesne systemy radarowe i radiolokacyjne, karabiny, optoelektronikę, kołowe transportery opancerzone, artylerię lufową, bezzałogowe systemy powietrzne i systemy zarządzania polem bitwy. Produkty oparte są na polskiej myśli technologicznej i współpracy ze światowymi liderami sektora obronnego. Są opracowywane i produkowane pod nadzorem doświadczonych inżynierów, konstruktorów i specjalistów. Polska Grupa Zbrojeniowa jest głównym partnerem przemysłowym Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, prowadzonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Współpracuje z największymi przedsiębiorstwami światowego przemysłu zbrojeniowego i bierze udział m.in. w programie budowy systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu. Nabyte w ten sposób technologie i kompetencje wykorzystuje do dalszego rozwoju swojego potencjału.

źródło: Łukasiewicz

Dyskusja (0 komentarzy)