Naukowcy z Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zdobyli srebrny medal oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Wynalazków w Santa Clara.
Nagrodzone rozwiązanie – „Preparat o działaniu adaptogennym na bazie ekstraktu z Eleutherococcus senticosus i sposób wytwarzania preparatu o działaniu adaptogennym na bazie ekstraktu z Eleutherococcus senticosus” – opracowali dr hab. Daniel Załuski i dr Rafał Kuźniewski z Wydziału Farmaceutycznego CM UMK. Jest ono odpowiedzią na potrzebę uzyskania nowych produktów, obejmujących tzw. total plant extract, stosowanych w prewencji i leczeniu chorób cywilizacyjnych przebiegających z wyniszczeniem organizmu. Preparat cechuje odpowiedni dobór ekstraktów roślinnych i wyizolowanych związków. Potencjalne przeznaczenie preparatu to podnoszenie odporności organizmu, wzmocnienie organizmu przed negatywnym działaniem czynników stresogennych o podłożu biologicznym, chemicznym, środowiskowym. Uwzględniając powyższe, działanie preparatu jest adaptogenne.
Zastosowana technika ekstrakcji, do otrzymania preparatu, pozwala na zachowanie wymaganej farmakopealnej ilości związków czynnych (analiza HPLC). Preparat zawiera dodatek jednego wtórnego metabolitu roślinnego w postaci czystej. Zastosowana procedura otrzymywania pozwala na uzyskanie produktu wolnego od pozostałości rozpuszczalników technologicznych.
Badania nad opracowaniem jego receptury były wspierane z funduszy Projektu „KUBUS-Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług” w Programie MNiSW „Inkubator Innowacyjności+”, realizowanego przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK.
Wynalazek z CM UMK był jednym z około 350 rozwiązań z 29 krajów świata, które zaprezentowano podczas Międzynarodowego Festiwalu Wynalazków w Santa Clara. Zdobył tam srebrny medal oraz nagrodę specjalną Tajwańskiego Stowarzyszenia Wynalazców.
Źródło: UMK