Aktualności
16 Lipca
Fot. Przemysław Stanula
Opublikowano: 2020-07-16

Medal Homini Vere Academico dla prawniczki z UAM

Prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz została uhonorowana medalem Homini Vere Academico. Uroczystość odbyła się w Sali Lubrańskiego Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz jest prawniczką, sędzią Trybunału Konstytucyjnego w spoczynku, a w latach 2005–2008 sprawowała funkcję prorektora UAM ds. doktorantów i biblioteki.

– Medal jest wyrazem uznania dla pani profesor za ofiarną i wieloletnią pracę na rzecz uniwersytetu, bo lista pani zasług jako wybitnej uczonej jest niezwykle długa – mówił podczas uroczystości rektor UAM prof. Andrzej Lesicki. – Kieruję słowa podziękowania za lata działalności na naszej uczelni. Nieustannie pozostaje pani dla nas autorytetem jako człowiek prawy i nauczyciel akademicki niestrudzenie dbający o rzetelny rozwój przyszłych pokoleń. Życzę, by energii i sił do dalszej działalności nigdy pani, pani profesor, nie zabrakło.

– Zawsze jest to radosne wydarzenie, kiedy własna uczelnia wyróżnia pracownika, który spędza na niej ponad 50 lat. Z przyjemnością, ciągle z satysfakcją na tej uczelni pracuję – podkreślała prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz. – To jest powiązanie pomiędzy tymi, którzy przychodzimy na uczelnię i chcemy na niej zostać i tymi, którzy na uniwersytecie trwają i chcą dostrzec to, że zrobiliśmy coś pożytecznego – dodała.

W pracy badawczej prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz podejmowała tematy teorii prawa, państwa prawa, polityki prawa, jego źródeł, a także stosowania konstytucji. Z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu związana jest od 1971 roku, kiedy to obroniła doktorat pod kierunkiem prof. Zygmunta Ziembińskiego. w 1982 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk prawnych na podstawie rozprawy „Problemy racjonalnego tworzenia prawa”, nagrodzonej I nagrodą w konkursie redakcji „Państwa i Prawa”. W 1995 prezydent Lech Wałęsa nadał jej tytuł profesora.

Przemysław Stanula, źródło: UAM

Dyskusja (0 komentarzy)