Aktualności
Sprawy nauki
28 Września
Źródło: http://2015.eecpoland.eu
Opublikowano: 2018-09-28

Medal Ignacego Mościckiego dla dr. C. Możeńskiego

Dr inż. Cezary Możeński, wieloletni dyrektor Instytutu Nowych Syntez Chemicznych, członek Rady Głównej Instytutów Badawczych został uhonorowany medalem im. Ignacego Mościckiego za wybitne osiągnięcia z zakresu technologii chemicznej, stanowiące podstawę wdrożeń przemysłowych innowacyjnych produktów i procesów chemicznych.

Uroczystość wręczenia miała miejsce 17 września br. podczas otwarcia 61. Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Chemicznego w Krakowie. Medal Im. Ignacego Mościckiego przyznawany jest od 2000 roku przez Polskie Towarzystwo Chemiczne (PTChem) za wybitne osiągnięcia z zakresu technologii chemicznej.

Dr inż. Cezary Możeński jest absolwentem Politechniki Krakowskiej. Od 1981 r. pracuje w Instytucie Nowych Syntez Chemicznych, a w latach 2007-2017 był jego dyrektorem. Obecnie jest pełnomocnikiem dyrektora instytutu ds. wdrożeń. Jest uznanym specjalistą w przemyśle nawozowym i autorytetem w zakresie technologii produkcji syntetycznego amoniaku. Prowadzi prace badawcze nad oczyszczaniem gazów przemysłowych, głównie gazów syntezowych i wodoru, oraz zajmuje się projektowaniem i modernizacją systemów technologicznych do produkcji gazów syntezowych, metanolu i amoniaku, a także badaniem i oceną parametrów pracujących instalacji w przemyśle chemicznym. Jest specjalistą w badaniach i aplikacji katalizatorów w reaktorach przemysłowych. Opracował czterdzieści dziewięć nowatorskich rozwiązań technologicznych sprzedanych w postaci licencji i wdrożonych w przemyśle we wszystkich zakładach sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej w kraju i za granicą.

JK

(Źródło: RGIB)

Dyskusja (0 komentarzy)