Aktualności
27 Sierpnia
Źródło: www.uw.edu.pl
Opublikowano: 2018-08-27

Medal Karla Schwarzschilda dla prof. Andrzeja Udalskiego

Prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał Medal Karla Schwarzschilda –prestiżową nagrodę w dziedzinie astronomii i astrofizyki w Niemczech. Wyróżnienie zostało przyznane za pionierski wkład w rozwój nowej dziedziny badań astrofizycznych „time domain astronomy”, badającej zmienność jasności i innych parametrów obiektów Wszechświata w różnych skalach czasowych.

W uzasadnieniu dodano, że odkrycia prof. Udalskiego obejmują szeroki zakres zagadnień, od planet pozasłonecznych z efektem mikrosoczewkowania grawitacyjnego i metody tranzytów poprzez badania gwiazd zmiennych różnych typów, uzyskanie istotnych nowych informacji na temat struktury Drogi Mlecznej i galaktyk z Grupy Lokalnej oraz kwazarów. Od ponad 25 lat naukowiec prowadzi projekt OGLE, będący od momentu powstania jednym z największych przeglądów zmienności nieba i laboratorium pionierskich badań w dziedzinie „time domain astronomy”.

Profesor Andrzej Udalski jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, a od 2012 roku również członkiem zagranicznym amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk. Otrzymał w trakcie swej pracy naukowej wiele prestiżowych nagród naukowych, m.in. nagrodę Tycho Brahe 2018 przyznaną przez Europejskie Towarzystwo Astronomiczne (EAS) oraz nagrodę Dan David Prize 2017 Fundacji Dana Davida i Uniwersytetu w Tel Awiwie. W 2002 roku otrzymał nagrodę Fundacji Nauki Polskiej, a w 2009 roku prestiżowy grant ERC-IDEAS Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dla doświadczonych naukowców.

Medal Karla Schwarzschilda przyznawany jest przez Niemieckie Towarzystwo Astronomiczne od 60 lat. Otrzymują go wybitni astronomowie z całego świata. Wręczenie Medalu prof. Udalskiemu połączone z wykładem laureata nastąpi w przyszłym roku podczas zjazdu astronomów niemieckich w Stuttgarcie.

MK

(Źródło: UW)

Dyskusja (0 komentarzy)