Prof. Stanisław Waltoś został odznaczony Medalem św. Krzysztofa, przyznawanym przez Muzeum Krakowa osobom, które w różny sposób wspierają placówkę w wypełnianiu jej misji. Stanowi podziękowanie za zaangażowanie i uznanie dla ich zasług za pomoc merytoryczną, naukową, finansową, czy kultywowanie i promowanie wielowiekowych tradycji i obyczajów.
Odznaczenie wręczono już po raz dziewiąty. W poprzednich edycjach uhonorowani zostali m.in.: prof. Andrzej Chwalba (2011), prof. Czesław Robotycki (2012), prof. Krzysztof Zamorski (2013), prof. Aleksander Skotnicki (2014) oraz prof. Jerzy Wyrozumski i prof. Franciszek Ziejka (2015). Tegoroczna nagroda została wręczona w roku jubileuszowym 120-lecia tej krakowskiej instytucji muzealnej. Uroczystość odbyła się w pałacu Krzysztofory, siedzibie Muzeum Krakowa. Laureatem w kategorii „Wsparcie merytoryczne” został prof. Stanisław Waltoś. Były dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego uhonorowany został w uznaniu zasług w działaniach na rzecz Muzeum Krakowa, wyrażonych między innymi wieloletnim udziałem w pracach Rady Muzeum i konsultowaniu najważniejszych projektów Muzeum, na czele z tworzeniem oddziału Muzeum w Rydlówce.
Przez wiele lat pełnił na UJ funkcję kierownika Katedry Postępowania Karnego. Przez dziesięciolecia zajmował również kierownicze stanowiska w strukturach Polskiej Akademii Nauk, a także Polskiej Akademii Umiejętności. Był zaangażowany w prace nad tworzeniem prawa, począwszy od Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności poprzez aktywność w komisjach legislacyjnych III RP. Pracował m.in. przy projektach wprowadzenia instytucji świadka anonimowego i świadka koronnego.
Od 1977 roku do końca 2011 roku był dyrektorem Muzeum Uniwersyteckiego UJ, systematycznie uzupełniając jego zbiory.
W tym roku medale odebrali także dr inż. arch. Jan Janczykowski, były małopolski wojewódzki konserwator zabytków (w kategorii „Kultywowanie krakowskich tradycji i obyczajów”) oraz Piotr Ziętara, prezes Wodociągów Miasta Krakowa (w kategorii “Wsparcie finansowe”).
Mariusz Kopiejka, źródło: UJ