Aktualności
Sprawy nauki
01 Lutego
Źródło: KUL
Opublikowano: 2021-02-01

Minister Przemysław Czarnek chce utworzyć nową dyscyplinę naukową

Podczas zorganizowanej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II konferencji poświęconej dziedzictwu Prymasa Stefana Wyszyńskiego minister edukacji i nauki zapowiedział wniosek o utworzenie nowej dyscypliny – nauki o rodzinie.

Ideą konferencji zatytułowanej „Aktualność przesłania Prymasa Wyszyńskiego w oczekiwaniu na beatyfikację” było przywołanie nauki prymasa Wyszyńskiego do różnych grup społecznych, ale też w nawiązaniu do aktualnych wydarzeń czy problemów. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wygłosił referat, w którym skoncentrował się na przesłaniu prymasa skierowanego do uniwersytetów:

Akademik szuka nie tylko dyplomu, ale prawdy, bo nauka jest jej poszukiwaniem. Zadaniem uniwersytetów jest wychowanie człowieka, a można to osiągnąć tylko poprzez szukanie prawdy. Dopiero wtedy, kiedy uczelnia będzie budzić pragnienie prawdy, a ludzie będą zdobywać światopogląd, nauczyciele mają możność osiągnąć satysfakcję z dobrze wypełnionego obowiązku – mówił minister.

Nawiązał również do tematu godności człowieka, poszanowania rodziny i ochrony życia. W tym kontekście zapowiedział wprowadzenie nowej dyscypliny naukowej – nauki o rodzinie. Powtórzył też za Wyszyńskim, że szczególnym zadaniem dla ministerstwa jest otoczenie uczelni opieką, tak by mogły wypełniać swe priorytetowe zadanie.

Nauka w Polsce, w pierwszej kolejności ma służyć Polakom i państwu polskiemu, oczywiście w duchu wartości – dodał szef resortu.

MK, źródło: KAI

Dyskusja (0 komentarzy)