Aktualności
20 Maja
Opublikowano: 2019-05-20

Młodzi artyści nagrodzeni w 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

Tegoroczny przegląd finałowych prac 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii w Muzeum nad Wisłą (filia Muzeum Sztuki Nowoczesnej) przyniósł wiele propozycji zaangażowanych w aktualne problemy społeczne i artystyczne. Uwagę zwiedzających wystawę wyraźnie zwróciła też różnorodność tematów, mediów i wizualna narracja, jaką zostały opowiedziane. Podczas finałowej gali 17 maja poznaliśmy nazwiska laureatów najnowszej edycji konkursu.

Przyznaniem dwóch nagród rezydencyjnych, Nagrody Specjalnej Prezesa Grupy ERGO Hestia, Piotra M. Śliwickiego oraz Nagrody Publiczności, zakończyła się gala finałowa 18. konkursu Artystyczna Podróż Hestii w Muzeum nad Wisłą. Jak pokazuje doświadczenie poprzednich edycji konkursu APH, wyróżnienie jury przekłada się na dalszą artystyczną drogę młodych laureatów. Wykorzystanie możliwości, jakie dają nagrody, staje się autentyczną i inspirującą cezurą w ich karierze.

Laureatką konkursowej Nagrody Głównej została Barbara Gryka, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Do konkursu zgłosiła pracę Architektura od Środka. Wygrana ta pozwala na skorzystanie z możliwości odbycia miesięcznej rezydencji artystycznej w Residency Unlimited i wyjazdu do światowej stolicy sztuki nowoczesnej – Nowego Jorku. Członkowie jury tak uzasadnili swój wybór: – Doceniliśmy proces, metodę i konsekwencję działania, które nawiązują do najlepszych tradycji sztuki i architektury XX wieku. Jest to próba wyjścia poza artystyczną bańkę, testowania sztuki jako narzędzia dialogu, współpracy i bycia razem w spolaryzowanym, toczonym politycznymi sporami społeczeństwie. To artystka, której sztuka wpisuje się w stary, tak bardzo dziś potrzebny projekt humanistyczny i uniwersalistyczny, zabiegający o lepszy, bardziej współczujący i troskliwy świat.

Laureatem Drugiej Nagrody został Mateusz Kowalczyk, student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który do konkursu zgłosił pracę Szaman Polski. Młody twórca spędzi inspirujący miesiąc w Wilnie w ramach rezydencji artystycznej w centrum sztuki i edukacji RUPERT. Przyznanie tej nagrody jury uzasadniło słowami: – Za próbę ocalenia tego, co nieracjonalne i duchowe w sztuce współczesnej. Doceniamy sztukę, która wydarzyć się może pod drzewem, na osiedlowym boisku czy chodniku, zawsze jest na wyciągnięcie ręki. Zawieszony pomiędzy happeningiem, rytuałem, koncertem i protestem ulicznym, Kowalczyk, wcielający się w postać Polskiego Szamana, odczynia uroki, organizuje mecze piłki nożnej i chroni przed kataklizmami. Pokazuje ze sztuka działa, czy w to wierzymy, czy nie.

Oprócz nagród stypendialnych i rezydencyjnych przyznano także Nagrodę Specjalną, której fundatorem jest Piotr M. Śliwicki, prezes Grupy ERGO Hestia. Jej laureatem został finalista zeszłorocznej edycji konkursu, Bruno Althamer. Nagroda obejmuje zlecenie na artystyczną interpretację raportu rocznego z działalności firmy. Podczas tegorocznej wystawy finałowej w Muzeum nad Wisłą zaprezentowano efekt takiej współpracy z Joanną Kunert. Projekt artystki, którą zainspirował temat sukcesu i zaangażowanie w jego  poznanie wszystkich zmysłów, powstał na bazie działania artystycznego przeprowadzonego z udziałem pracowników ERGO Hestii.

Przyznano również Nagrodę Publiczności – goście zwiedzający tegoroczną wystawę finałową mogli bowiem zagłosować na swoją ulubioną pracę. Po podliczeniu wszystkich oddanych głosów nagrodę przyznano Irenie Zieniewicz. Artystka do konkursu zgłosiła pracę Mowa nienawiści.

Mecenasem corocznego konkursu APH jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA. W rozwijaniu inicjatywy aktywny udział biorą największe instytucje kultury i uczelnie artystyczne w całej Polsce, a także wieloletni partnerzy Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. W efekcie, przez kilkanaście lat trwania konkursu zrealizowano 28 rezydencji artystycznych w Nowym Jorku i Walencji, 48 wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w całym kraju. Równolegle z konkursem rozwija się też niezwykła kolekcja, składająca się z ponad 50 dzieł. Ich uniwersalność na poziomie języka wypowiedzi, mediów czy podjętych przez młodych twórców tematów – pozwala spojrzeć szerzej na najważniejsze zjawiska artystyczne w ostatnich kilkunastu latach.

FAPH

Dyskusja (0 komentarzy)