Aktualności
Sprawy nauki
08 Listopada
Źródło: Mrowisko
Opublikowano: 2021-11-08

Mrowisko skończyło 10 lat

Utworzone przed dekadą Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko to nie tylko ciekawy przykład modernistycznej architektury wielofunkcyjnego obiektu, ale przede wszystkim umiejscowiony w centralnym punkcie osiedla akademickiego szczególnie ważny symbol kultury studenckiej Politechniki Śląskiej, a szerzej także tkanki miejskiej Gliwic.

Jego istota wynika z pełnionej funkcji ośrodka kultury, rozrywki, a także roli łącznika podmiotów, które w Politechnice Śląskiej zajmują się propagowaniem i rozwijaniem sztuki wysokiej i masowej. W Mrowisku mieszczą się zatem: Klub „Spirala”, wcześniej zlokalizowany w dawnym Studenckim Domu Kultury „X”, Akademicki Teatr Remont, Akademicki Chór Politechniki Śląskiej i Akademicki Zespół Muzyczny, które współtworzą niezapomniany klimat i ducha miejsca.

Cechą charakterystyczną wyróżniającą Mrowisko na tle innych ośrodków kultury w mieście, a także w regionie, jest niepowtarzalna atmosfera i unikatowa oferta skierowana nie tylko do studentów. Mrowisko organizuje zarówno wydarzenia dla osób w różnym wieku, ale także umożliwia rozwijanie szeregu aktywności w ramach kultury studenckiej tworzonej przez nich samych. Dzięki szczególnemu fermentowi sztuki wyrażonej w różnorodności wydarzeń i aktywności oraz w bogatym repertuarze, Mrowisko od dekady jest dla nas miejscem kultowym oraz jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Politechniki Śląskiej. Nasi absolwenci wielokrotnie wymieniają właśnie Mrowisko wśród najbardziej zapamiętanych miejsc, w których spędzali czas najprzyjemniej, najciekawiej oraz w którym zawierali najtrwalsze znajomości i przyjaźnie — zauważa prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Mrowisko jest miejscem, gdzie można wysłuchać koncertu „topowych” i niszowych zespołów, ale również realizować się w dziedzinach innych, niż obszary studiowania i nauki. Sprzyja temu różnorodność oferty Centrum Kultury Studenckiej, która zaprasza do wyrażania kreatywności i twórczości studenckiej.

O popularności Mrowiska świadczą statystyki – prawie 400 wydarzeń z prawie stutysięczną publicznością rocznie to imponujące dane. To także modne miejsce, gdzie studenci organizują najważniejsze wydarzenia, wśród nich m.in. IGRY czy Zębatki.

Budynek Mrowiska zrealizowany jest na „śladzie” zabudowy byłej stołówki studenckiej. Była ona jedną z kilkunastu, które powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku w wielu ośrodkach akademickich w Polsce. W Gliwicach powstały dwie, przy ul. Pszczyńskiej i przy ul. Łużyckiej według projektu prof. Tomasza Mańkowskiego. Dzisiaj większość tych obiektów została przebudowana i pełni inne funkcje. Zmiana przeznaczenia niosła za sobą podniesienie jakości estetycznej obiektu i otaczającej przestrzeni.

źródło: PŚl

Dyskusja (0 komentarzy)