Aktualności
19 Września
Fot. arch. prywatne
Opublikowano: 2019-09-19

Nagroda dla japonistki z UW

Prof. Ewa Pałasz-Rutkowska z Katedry Japonistyki na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego została uhonorowana Nagrodą Fundacji Japońskiej (The Japan Foundation Award) za wkład w rozwój wzajemnych relacji między Polską a Japonią. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 7 listopada w Tokio.

Fundacja co roku wyróżnia osoby i organizacje promujące przyjazne stosunki między poszczególnymi państwami a Japonią poprzez swoją działalność naukową, artystyczną lub w inny sposób związaną z kulturą japońską. W tym roku laureatów wyłoniono po raz 47. Obok prof. Ewy Pałasz-Rutkowskiej uhonorowano poetę Shuntaro Tanikawę oraz Association of Indonesian Alumni From Japan (PERSADA).

Prof. Ewa Pałasz-Rutkowska jest jedną z czołowych polskich specjalistek w zakresie historii i kultury Japonii, a także wzajemnych stosunków między tym państwem a Polską. W swoich badaniach porusza m.in. kwestie historii domu cesarskiego czy relacji międzykulturowych. Wśród jej licznych prac naukowych wyróżnić należy publikację poświęconą stosunkom polsko-japońskim w okresie od wojny rosyjsko-japońskiej do zakończenia II wojny światowej. „Historia stosunków polsko-japońskich 1904-1945” (współautor: Andrzej T. Romer), przetłumaczona na język japoński, uznawana jest za pierwsze i dotychczas jedyne tak wszechstronne źródło wiedzy naukowej poświęcone tej tematyce.

Prof. Pałasz-Rutkowska jest zaangażowana w propagowanie kultury Kraju Kwitnącej Wiśni i historii stosunków polsko-japońskich poprzez pracę naukową, działalność edukacyjną i popularyzatorską oraz aktywność społeczną. Wzięła udział m.in. w projekcie „Japan-Insights – Exploring Expert Experiences”, którego celem jest promocja Japonii i jej kultury z okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio w 2020 roku.

Badaczka jest pracownikiem Katedry Japonistyki na Wydziale Orientalistycznym UW. Od przeszło trzydziestu lat prowadzi wspólne projekty badawcze z instytucjami japońskimi, w tym przede wszystkim z Uniwersytetem Tokijskim.

Nagroda Fundacji Japońskiej została jej przyznana za znaczący wkład w rozwój relacji polsko-japońskich, opartych na wzajemnym zrozumieniu i przyjaźni. Spośród Polaków nagrodzony został dotychczas tylko prof. Wiesław Kotański, wybitny japonista z UW, twórca japonistyki warszawskiej i polskiej (1990), a jako instytucje z Polski nagrody takie otrzymało Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (1997) i Katedra Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (2002).

źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)