Aktualności
27 Kwietnia
Opublikowano: 2020-04-27

Nagroda dla kroatysty z UŚ

Prof. Leszek Małczak z Uniwersytetu Śląskiego otrzymał doroczną nagrodę z okazji Dnia Chorwackiej Książki za najlepszą publikację w 2019 roku.

Dokładnie 22 kwietnia 1501 roku renesansowy poeta Marko Marulić, nazywany ojcem literatury chorwackiej, ukończył swój poemat „Judyta”. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest Dzień Chorwackiej Książki. Jednym z jego elementów jest nagroda za najlepszą książkę. Jej nazwa – Davidias – pochodzi od tytułu jednego z dzieł Marulicia, które powstało w języku łacińskim.

W kategorii najlepsze studium zagranicznego kroatysty nagrodę za rok 2019 otrzymał dr hab. Leszek Małczak, prof. UŚ, z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego za książkę pt. „Od przekładu ideologicznego do przekładu subwersywnego. Chorwacko-polskie związki kulturalne w latach 1944–1989” („Od ideološkoga do subverzivnoga prijevoda: Hrvatsko-poljske kulturne veze od 1944 do 1989”. Alfa, Zagreb, 2019).

Prof. Leszek małczak jest polskim kroatystą, dr. hab. nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Od października 2016 roku pełni funkcję kierownika Zakładu Teorii Literatury i Translacji Instytutu Filologii Słowiańskiej. Jest badaczem literatur południowosłowiańskich i tłumaczem. Zajmuje się przede wszystkim literaturą i kulturą chorwacką. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół: fenomenu regionalizmu, chorwacko-polskich kontaktów kulturalnych, komparatystyki literackiej i kulturowej oraz historii, teorii i praktyki przekładu. Od 2017 roku jest redaktorem naczelnym czasopisma „Przekłady Literatur Słowiańskich”. Współorganizuje liczne wydarzenia kulturalne promujące kulturę Chorwacji w Polsce, m.in. Dni Kultury Chorwackiej.  W latach 2010–2013 kierował projektem badawczym pt.: „Literatura chorwacka w Polsce w latach 1944–1989”.

MK, źródło: US

Dyskusja (0 komentarzy)