Aktualności
Sprawy nauki
30 Sierpnia
Opublikowano: 2017-08-30

Nagroda NCN zostanie wręczona już po raz piąty

Dziesiątego października 2017 r. w krakowskich Sukiennicach odbędzie się piąta gala Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Trójka młodych polskich badaczy otrzyma wyróżnienie w wysokości 50 tys. zł.

Celem ustanowionej w 2013 r. Nagrody NCN jest wyróżnienie wybitnych przedstawicieli młodego pokolenia polskich badaczy. Laureaci to uczeni do 40. roku życia o ponadprzeciętnym dorobku naukowym z zakresu badań podstawowych, prowadzący badania w polskich jednostkach naukowych. Nagroda jest przyznawana przedstawicielom trzech obszarów badawczych: nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, nauk o życiu oraz nauk ścisłych i technicznych.

Inicjatywa Narodowego Centrum Nauki służy również upowszechnianiu idei wspierania nauk podstawowych w środowisku biznesowym. Od pierwszej edycji wyróżnienie w wysokości 50 tys. zł. fundują działające na terenie Polski przedsiębiorstwa, zarówno wielkie koncerny, jak i rodzinne firmy. W tym roku w gronie sponsorów Nagrody NCN znalazły się: Adamed Sp. z o.o., PKN Orlen S.A., Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. oraz Grupa Azoty.

Kandydatów do wyróżnienia zgłaszali byli członkowie Rady NCN, przedstawiciele Zespołów Ekspertów NCN i osoby oceniające wnioski w konkursie MAESTRO, laureaci Nagrody NCN z lat poprzednich oraz inne znaczące postaci środowiska naukowego, wskazane przez dyrektora NCN i Radę NCN.

Nazwiska zwycięzców poznamy podczas uroczystości wręczenia statuetek Nagrody NCN, która odbędzie się 10 października 2017 r. w Krakowie. Tak jak w poprzednich latach gala odbędzie się w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach.

Anna Bobela

Dyskusja (0 komentarzy)