W Europejskim Centrum Solidarności odbyła się jubileuszowa 50. gala wręczenia Nagród Honorowych: Rejs Roku i Srebrny Sekstant za żeglarskie osiągnięcia w 2019 roku.
Uroczystość tradycyjnie odbyła się w pierwszy piątek marca, na pamiątkę przejścia trawersu Przylądka Horn przez żaglowiec „Dar Pomorza”. Gala przebiegła w iście żeglarskim klimacie, a oprawę muzyczną zapewnił Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”.
Nagrodę specjalną za Rejs Niepodległości otrzymali Komendanci „Daru Młodzieży”: kpt. ż.w. Rafał Szymański oraz kpt. ż.w. Ireneusz Lewandowski wraz z całą niemal tysięczną załogą. Rejs Niepodległości zorganizowany był dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W dziesięciomiesięcznym rejsie udział wzięli studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni realizujący praktykę morską oraz niespełna 400-stu laureatów konkursu „Rejs Niepodległości”. Żaglowiec, którego armatorem jest gdyńska uczelnia, wypłynął 20 maja ub.r. z portu w Gdyni, a zmierzając na Światowe Dni Młodzieży odwiedził Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Szczecin, Bremerhaven, Bordeaux, Santa Cruz, Dakar, Kapsztad i Dżakartę. Po drodze zgodnie z tradycją odbył się chrzest równikowy. Certyfikaty podpisane przez samego Neptuna, który wraz ze świtą poddawał debiutantów wymyślnym torturom, zaświadczają wejście do ekskluzywnego grona prawdziwych ludzi morza. W Singapurze nastąpiła zmiana na mostku: funkcję komendanta fregaty po kpt. ż.w. Ireneuszu Lewandowskim przejął kpt. ż.w. Rafał Szymański. Pod jego dowództwem fregata mijała kolejno: Hong Kong, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco aż dotarła do kulminacyjnego punktu podróży – Panamy, gdzie część załogi została przyjęta na audiencji przez papieża Franciszka. W drodze powrotnej odwiedzono Kartagenę, Florydę, Bahamy i Maderę, a ostatnim przystankiem przed zawitaniem do Gdyni był Londyn. Do macierzystego portu „Dar Młodzieży” dotarł 28 marca tego roku. W ciągu tego niespełna rocznego rejsu przez pokład przewinęło się 948 młodych ludzi, w tym: 539 studentów Uniwersytetu Morskiego, 61 uczniów średnich szkół morskich oraz 348 laureatów konkursu kwalifikacyjnego. Wymieniająca się na różnych etapach stała załoga liczyła 77 członków. W ciągu 313 dni pokonano 38 tys. mil morskich, zawijając do 23 portów. Rejs Niepodległości był trzecim, podczas którego żaglowce gdyńskiej szkoły opłynęły świat. Już wcześniej, w latach 1987–1988, „Dar Młodzieży” najtrudniejszym szlakiem wokół trzech przylądków zamknął pętlę w okołoziemskiej podróży, a jako pierwszy dokonał tego w latach 1934/1935 jego poprzednik – „Dar Pomorza”.
Nagroda główna czyli Srebrny Sekstant trafił do Kapitan Joanny Pajkowskiej za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portu. Pani Kapitan w ciągu 216 dni i 16 godzin opłynęła kule ziemską na 12 metrowym jachcie Fanfan.
MK, źródło: UMG