Aktualności
25 Czerwca
Opublikowano: 2020-06-25

Nagroda za książkę o Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu

Prof. Artur Jazdon z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wieloletni dyrektor tamtejszej Biblioteki Uniwersyteckiej, otrzymał Nagrodę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk za najlepszą publikację o Wielkopolsce w roku 2019.

Celem konkursu jest wyróżnienie i promocja najważniejszych dzieł, które podejmują tematy związane z Wielkopolską oraz propagowanie czytelnictwa i popularyzacja wiedzy o regionie. Spośród zgłoszonych dziesięciu prac, kapituła konkursu wybrała zwycięzców w dwóch kategoriach.

W kategorii „Literatura naukowa” nagrodę otrzymał dr hab. Artur Jazdon za książkę „Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu 1919-2018. Zasoby. Działania. Ludzie”. Publikacja ukazała się z okazji ubiegłorocznych obchodów jubileuszowych 100-lecia Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. To nie pierwsze wyróżnienie dla tej pozycji. Wcześniej książka została uhonorowana Nagrodą Naukową Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich im. A. Łysakowskiego w kategorii „Prace o charakterze dokumentacyjno-informacyjnym”.

W recenzji na łamach „Forum Akademickiego” Aneta Zawadzka napisała, że dzieje książnicy ze stolicy Wielkopolski stają się w tej monografii czymś więcej niż tylko pretekstem do podsumowania dotychczasowej działalności. „Umieszczając losy biblioteki w szerokim kontekście historycznym, społecznym i gospodarczym, autor zaprasza czytelnika nie tylko, by zapoznał się ze specyfiką jej funkcjonowania, ale także, by odbył podróż w czasie przez burzliwe dzieje państwa polskiego (…) Chcąc pokazać czytelnikowi możliwie najdokładniejszy obraz funkcjonowania poznańskiej placówki, Jazdon przytacza wiele historii z codziennego życia biblioteki. Niektóre noszą znamiona prawdziwego dramatu, jak chociażby sytuacja, kiedy to inspekcja pracy nakazała zamknąć magazyn główny z uwagi na zagrożenie katastrofą budowlaną. Masa zbiorów doprowadziła bowiem do takiego ugięcia się konstrukcji nośnej, że książki same spadały z półek. Mimo tej i wielu innych przeszkód udało się Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu odegrać znaczącą rolę w rodzimej historii”.

Jak czytamy w recenzji, poznańska Biblioteka jako pierwsza w kraju uruchomiła Wypożyczalnię Międzybiblioteczną oraz Pracownię Mikrofilmową, była także pierwszą, która zlikwidowała prohibity i wprowadziła do powszechnego obiegu zbiory, które przedtem znajdowały się na liście pozycji zastrzeżonych. Książka Jazdona adresowana jest nie tylko dla bibliologów, ale przede wszystkim do byłych i obecnych pracowników i studentów UAM oraz osób zainteresowanych życiem naukowym i kulturalnym miasta.

Dr hab. Artur Jazdon w latach 1992–2017 był dyrektorem, a wcześniej, przez 12 lat, wicedyrektorem Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Z jednostką związany jest od 1979 roku, czyli od ukończenia studiów w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1997–2010 był kuratorem Biblioteki Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Zajmuje się historią książki, księgarstwem, drukarstwem oraz organizacją, zarządzaniem i finansowaniem bibliotek. Wykłada przedmioty z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu oraz w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych. Jest redaktorem naczelnym rocznika „Biblioteka”, a także członkiem działającej od 2013 roku Państwowej Komisji Egzaminacyjnej dla kandydatów na bibliotekarzy i dokumentalistów dyplomowanych.

W kategorii „Literatura popularnonaukowa i beletrystyka” Nagrodę PTPN otrzymali Monika Romanowska-Pietrzak, Wojciech Musiał i Mariusz Sołtysiak za książkę „Granatowy porządek. Policja Państwowa w powiecie szamotulskim 1919–1939”.

Podczas uroczystości Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak wręczył prof. Andrzejowi Gulczyńskiemu, prezesowi PTPN, odznakę honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Odznaczenie zostało przyznane za działania na rzecz integracji wielkopolskiego środowiska naukowców i regionalistów oraz wybitny wkład w budowanie tożsamości regionalnej mieszkańców Wielkopolski.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)