Aktualności
15 Listopada
Źródło: pixabay.com
Opublikowano: 2018-11-15

Nagrody dla tłumaczy

Miesięcznik „Literatura na Świecie” przyznał doroczne nagrody za wybitne osiągnięcia translatorskie. Celem laurów, wręczanych od 1972 roku, jest promowanie i docenianie wybitnych tłumaczy.

W kategorii Poezja zwyciężył Zbigniew Machej za przekład zbioru „Pieśni duchowe” Georgiusa Tranosciusa (wyd. Oficyna Efemeryczna w Cieszynie).

W kategorii Nowa Twarz laureatką została dr Magdalena Pytlak z Zakładu Filologii Bułgarskiej i Macedońskiej Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego za przekład książki „Wzniesienie” Milena Ruskowa (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Nagrodzono również dwie tłumaczki specjalizujące się w literaturoznawstwie: dr Ewę Kobyłecką-Piwońską z Katedry Filologii Hiszpańskiej Uniwersytetu Łódzkiego za książkę „Spojrzenia z zewnątrz. Witold Gombrowicz w literaturze argentyńskiej (1970–2017)” (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego i Wydawnictwo Universitas) oraz dr hab. Magdalenę Siwiec z Katedry Komparatystyki Literackiej Uniwersytetu Jagiellońskiego za książkę „Romantyzm, czyli inter esse” (wyd. Instytut Badań Literackich PAN).

W kategorii Inicjatywy Wydawnicze uhonorowano Muzeum Sztuki w Łodzi za serię antologii na stulecie awangardy w Polsce.

Nagrodę im. Andrzeja Siemka (za łączenie różnych kompetencji literackich i literaturoznawczych, przekładu i pisarstwa krytycznego wysokiej próby) otrzymał dr hab. Krzysztof Bielawski z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. UJ, wykładowca w krakowskiej Akademii Teatralnej. Wyróżnienie przyznano za książkę „Delficki trójnóg. Sentencje delfickie” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego i Lemma Press).

Nagrodę za całokształt twórczości, czyli tzw. Mamuta, zdobył dr hab. Leszek Engelking z Katedry Teorii Literatury Uniwersytetu Łódzkiego, który zajmuje się przekładami z czeskiego, angielskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, ukraińskiego i słowackiego, a w ubiegłym roku przetłumaczył m.in. tom poezji Federico Garcii Lorki.

W jury pod przewodnictwem Jerzego Jarniewicza znaleźli się Anna Górecka, Andrzej Kopacki, Kamil Piwowarski, Piotr Sommer, Andrzej Sosnowski, Marcin Szuster, Anna Wasilewska i Łukasz Żebrowski. 

MK

Źródło: PAP

 

Dyskusja (0 komentarzy)