Aktualności
Sprawy nauki
11 Grudnia
Opublikowano: 2020-12-11

Nagrody dla zaangażowanych w kulturę

Prof. Jan Krysiński, Piotr Alexewicz, Akademicki Klub Realizatorów Filmowych „Fosa” i Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego – to laureaci głównych nagród w konkursie Parlamentu Studentów RP promującym zaangażowanie w kulturę akademicką.

W październiku PSRP wyszedł z inicjatywą wyróżnienia osób i zespołów ze środowiska akademickiego zaangażowanych w życie kulturalne. W konkursie mogli wziąć udział nie tylko artyści, ale też ci, którzy na co dzień zajmują się promowaniem kultury w środowisku akademickim. Nagrody przyznano w czterech kategoriach.

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo zawieszenie funkcjonowania uczelni zburzyło dotychczasowe funkcjonowanie studentów czy opiekunów zaangażowanych w działalność kulturalną. Z tego powodu niezwykle zależy nam na wyłonieniu najaktywniejszych w tym zakresie i osób, i grup, a dzięki temu zainspirowaniu środowiska akademickiego do działań nie tylko naukowych – zachęcał do uczestnictwa w konkursie Dominik Leżański, przewodniczący PSRP.

W kategorii Opiekun zwyciężył prof. Jan Krysiński, były rektor Politechniki Łódzkiej. Jako jedyny w historii kierował uczelnią przez cztery kadencje (1990–1996 i 2002–2008). Był animatorem życia studenckiego w organizacjach i kołach naukowych, inicjatorem powołania licznych wydarzeń kulturalnych, których renoma i jakość wykroczyły daleko poza mury PŁ. Przez wiele lat wspierał działalność Studenckiego Radia Żak, a nawet prowadził na jego antenie audycję poświęconą muzyce francuskiej. Jest pomysłodawcą spotkań z muzyką klasyczną „Muzyka na Politechnice”, które od 30 lat nieprzerwanie odbywają się na PŁ. Dzięki jego inicjatywie powstało na PŁ Centrum Kształcenia Międzynarodowego, kształcące studentów w języku francuskim i angielskim.

Drugie miejsce zajęła dr hab. Magdalena Grenda, prof. UAM z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a trzecie – Adrian Janisio z Politechniki Wrocławskiej.

W kategorii Student triumfował Piotr Alexewicz, student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu dr hab. Pawła Zawadzkiego, prof. AM. W tym roku sięgnął po I nagrodę na 50. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Dwa lata temu zdobył „Złoty Parnas” na XIII Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic” w Sanoku, a w 2017 roku – Grand Prix, nagrodę Musideco i nagrodę publiczności na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Ville de Gagny w Paryżu. Występował na prestiżowych międzynarodowych festiwalach: „Chopin i Jego Europa” w Warszawie, 73. Międzynarodowym Festiwalu w Dusznikach Zdroju, Gdańskim Festiwalu Muzycznym, 36. Festival Chopin a Paris „Hommage a Clara Schumann”. Jest stypendystą programu „Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego. W sierpniu 2019 roku ukazała się jego debiutancka płyta wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina z utworami Liszta, Beethovena, Chopina oraz Ravela.

Drugie miejsce zajął Jan Gruszka z Politechniki Wrocławskiej, a trzecie Jakub Jan Kapała z Akademii Muzycznej w Krakowie.

W kategorii Zespoły muzyczne I miejsce zajął Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z najstarszych chórów akademickich w Polsce. W przyszłym roku obchodzić będzie jubileusz stulecia. Wykonuje muzykę a capella sakralną i świecką różnych epok, utwory współczesne oraz folklorystyczne, jak również większe formy wokalno-instrumentalne. Skupia studentów i absolwentów UW oraz innych warszawskich uczelni.

II miejsce dla Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus” im. Wiesława Białowąsa, a III – dla CUORE PIANO TRIO z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

W kategorii Zespoły inne wygrał Akademicki Klub Realizatorów Filmowych „Fosa” z Politechniki Wrocławskiej. Istnieje od 1978 roku. W opisie na Facebooku czytamy, że jego sztandarową działalnością jest umożliwienie wszystkim chętnym zrobienie własnego filmu oraz uzyskanie rzetelnych, profesjonalnych podstaw wiedzy i umiejętności realizatorskich. FOSA prowadzi szkolenie w zakresie reżyserii dokumentu i fabuły, techniki operatorskiej, scenopisarstwa, montażu, elementów gry aktorskiej. Oprócz kręcenia filmów członkowie Klubu uczą się współpracy w grupie, zarządzania, szacunku do pracy i czasu innych ludzi, pracy pod presją, wyzbywają się kompleksów, nabierają pewności siebie, dowiadują się o mocnych i słabych cechach swojego charakteru.

Kolejne miejsca w tej kategorii dla: Koła Naukowego X – Internet/Kultura/Sztuka z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i Klubu Studenckiego CoNieCo z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Nagrody dla zespołów/organizacji: I miejsce – 15 tys. zł, II miejsce – 10 tys. zł, III miejsce – 5 tys. zł. Nagrody dla osób indywidualnych: I miejsce – 5 tys. zł, II miejsce – 3 tys. zł, III miejsce – 2 tys. zł.

MK, źródło: PSRP, PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)