Aktualności
23 Listopada
Opublikowano: 2018-11-23

Nagrody Pro Juvenes rozdane

W Dużej Auli w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbyła się w piątkowy wieczór uroczysta ceremonia wręczenia nagród „Pro Juvenes”. Parlament Studentów RP przyznaje je od 2013 roku najbardziej aktywnym studentom i realizowanym przez nich inicjatywom oraz osobom i podmiotom wspierającym środowisko studenckie.

Nagrodę specjalną za działania na rzecz polskiej nauki i innowacyjności, reformę szkolnictwa wyższego oraz wspieranie środowiska studenckiego przyznano ministrowi Jarosławowi Gowinowi. W kategorii Przyjaciel Samorządności Studenckiej od ogólnopolskiego środowiska studenckiego nagrodę otrzymał wiceminister Piotr Müller. W kategorii Prostudencki Autorytet nagrodzono prof. dr. hab. inż. Jana Szmita, rektora Politechniki Warszawskiej oraz Przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

W kategorii Studencka Innowacja nagroda trafiła do AGH Solar Boat Team. Projekt, którego celem jest zbudowanie łodzi zasilanej w 100% energią słoneczną, tworzy około 60 zaangażowanych członków. Oprócz wykorzystania czystej energii, przy budowie łodzi wykorzystano nowoczesne technologie tworzenia materiałów kompozytowych (cała konstrukcja zbudowana jest z włókna węglowego).

W kategorii Media Studenckie wyróżniono Centrum Mediów AGH, skupiające około 180 studentów działających w czterech redakcjach: fotograficznej, filmowej, radiowej i dziennikarskiej.

W kategorii Koło Naukowe nagrodę otrzymało Koło Naukowe Automatyki i Robotyki „Robocik” działające na Politechnice Warszawskiej. W ramach projektu PWr Diving Crew konstruują innowacyjne roboty podwodne, które mogą być używane do niezwykle ważnych działań eksploracyjnych, ratowniczych czy militarnych. Ich konstrukcja ROV 3.0 jest pierwszą w Polsce w pełni autonomiczną, bezzałogową łodzią podwodną. Projekt wziął udział w zawodach RoboSub w San Diego, docierając do półfinału.

W kategorii Juwenalia najlepsze okazały się Rzeszowskie Juwenalia, organizowane przez Politechnikę Rzeszowską, Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania, WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą oraz Brend Group. Tegoroczna jubileuszowa 25. edycja trwała 3 tygodnie.

W kategorii Studencki Projekt Roku triumfował „E-Moto AGH – elektryczny motocykl przystosowany do rajdów Dakar (Staszic)”. To drugi tego typu pojazd, który został skonstruowany na Akademii Górniczo-Hutniczej. Zastosowanie alternatywnego źródła energii do napędu daje przewagę nad pojazdami z silnikiem spalinowym, eliminując nie tylko problem zanieczyszczenia, ale także hałas towarzyszący pracy silnika

W kategorii Studia Bez Barier nagrodzono projekt „WRS ETI PG pomaga”, który polegał na prowadzeniu zajęć dodatkowych przed kolejnymi terminami poprawkowymi przez studentów dla kolegów, którzy nie zaliczyli przedmiotów matematycznych. Głównym celem projektu była pomoc studentom mającym trudności w nauce (m.in. posiadających dysleksję), podniesienie poziomu zdawalności oraz zachęcenie ich do systematycznego uczenia się.

W kategorii Student Sportowiec wygrał Patryk Chojnowski, multimedalista w tenisie stołowym, zarówno osób niepełnosprawnych, jak i w sporcie osób pełnosprawnych. Jest zawodnikiem Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk. W 2012 roku wywalczył złoty i srebrny medal podczas igrzysk paraolimpijskich w Londynie w kategorii 10, zaś w 2014 i 2018 – złoty medal Mistrzostw Świata osób niepełnosprawnych w kategorii 10.

W kategorii Sport Studencki zwyciężył „42. Bieg Kościuszkowski”. To zwyczajowa nazwa Ulicznego Biegu Sztafetowego Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki, patrona Politechniki Krakowskiej. Impreza rozgrywana jest w ramach Akademickich Mistrzostw Małopolski, w których biorą udział wszystkie uczelnie z Małopolski. Głównym organizatorem jest AZS Politechniki Krakowskiej. 42. edycja zgromadziła ponad 300 zawodników.

W kategorii Kultura nagrodę otrzymał projekt „Kulturalne Środy SSPG”. To cykl wydarzeń kulturalno-rozrywkowych na Politechnice Gdańskiej, w skład którego wchodzą: koncerty jazzowe; teatr improwizacji (warsztaty i pokazy improwizacji); koncerty tematyczne (kwartet smyczkowy „Golden Gate String Quartet” wykonujący znane dzieła muzyki klasycznej, standardy muzyki filmowej, musicalowej, rozrywkowej); afternoon chill (koncerty kapeli trójmiejskich, delikatna muzyka na żywo, której można słuchać wylegując się na rozłożonych w całym klubie leżakach i pufach); let`s talk about (spotkania tematyczne z np. podróżnikami lub powstańcami); koncerty bluesowe; koncerty operowe.

Źródło: Twitter Parlamentu Studentów RP

 

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)