Aktualności
Sprawy nauki
19 Listopada
Prof. Piotr Ponikowski, źródło: www.umw.edu.pl
Opublikowano: 2021-11-19

Najczęściej cytowani z Polski

Prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, po raz siódmy z rzędu znalazł się w prestiżowym zestawieniu najczęściej cytowanych naukowców świata. Nie zdarzyło się to wcześniej żadnemu z Polaków. W tegorocznym zestawieniu znalazło się sześć osób z Polski.

Ranking Clarivate Analytics Highly Cited Researchers (dawniej Thomson Reuters) to aktualizowane co roku zestawienie najczęściej cytowanych naukowców z całego świata. Zestawienie powstaje w wyniku analizy liczby cytowań, która jest jedną z miar wartości publikacji i świadczy o tym, w jakim stopniu prace naukowe poszczególnych badaczy wspierają i inspirują innych naukowców na całym świecie.

W tegorocznym rankingu sklasyfikowano 6602 uczonych. W tym gronie jest sześciu naukowców z Polski – to o dwóch więcej niż w zestawieniach z 2020 i 2019 roku i tyle samo co w roku 2018. Po raz siódmy z rzędu (!) na liście widnieje nazwisko prof. Piotra Ponikowskiego (na fot.), kardiologa, rektora Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu i dyrektora Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Takiej serii nie miał przed nim żaden z Polaków.

Traktuję to nie tylko jako sukces osobisty, ale też ważne osiągnięcie dla mojej uczelni. Bez wątpienia umocni to pozycję Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w międzynarodowych rankingach, na pewno wpłynie na naszą pozycję na liście szanghajskiej. Moja obecność na liście to potwierdzenie solidnej pozycji polskiej kardiologii. W Instytucie Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oferujemy naszym pacjentom takie same możliwości, jak nasi koledzy w dowolnym kraju Europy. Na co dzień z nimi współpracujemy i wiem, że nie mamy powodów do kompleksów. To naukowe efekty tej międzynarodowej współpracy owocują liczbą cytowań. To pokazuje, że właśnie łączenie potencjałów daje najlepsze efekty, stąd tak ważne są dla mnie działania, które rozpoczęliśmy we Wrocławiu – skomentował prof. Ponikowski.

Po raz czwarty w rankingu znalazł się prof. Vicentiu D. Radulescu, matematyk rumuńskiego pochodzenia od trzech lat związany z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Pracuje w Katedrze Analizy Matematycznej, Matematyki Obliczeniowej i Metod Probabilistycznych na Wydziale Matematyki Stosowanej. Z kolei nieżyjący już rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik (lista obejmuje publikacje z lat 2010–2020) oraz prof. Hazem M. Kalaji z Katedry Fizjologii Roślin na Wydziale Rolnictwa i Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie trafili na listę po raz trzeci.

Wśród najczęściej cytowanych naukowców są także: prof. Piotr Rutkowski, szef Klinki Nowotworów Tkanek Miękkich Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego i dr hab. Atanas G. Atanasov z Zakładu Biologii Molekularnej w Instytucie Genetyki i Biotechnologii Zwierząt Polskiej Akademii Nauk.

W stosunku do ubiegłorocznego zestawienia wypadł z niego prof. Adam Torbicki, kierownik Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii CMKP w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku (wraz  z nim byli wówczas profesorowie: Ponikowski, Namieśnik i Kalaji). W 2019 roku obok profesorów: Namieśnika, Ponikowskiego i Torbickiego sklasyfikowano prof. Michała Tenderę z Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W 2018 roku w gronie najczęściej cytowanych byli profesorowie: Ponikowski, Torbicki, Tendera, a także prof. Andrzej Budaj z Kliniki Kardiologii CMKP w Szpitalu Grochowskim w Warszawie, prof. Dariusz Dudek ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz prof. Jolanta Lissowska z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. W 2017 roku było czterech kardiologów (profesorowie Budaj, Ponikowski, Tendera, Torbicki) i informatyk – prof. Andrzej Skowron z Uniwersytetu Warszawskiego, a w 2016 r.: ci sami kardiolodzy i prof. Jerzy (w HCR Jurek) Krzesiński, astronom z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Z kolei rok wcześniej na liście najczęściej cytowanych badaczy było tylko czterech Polaków: profesorowie Budaj, Ponikowski, Tendera i Krzesiński.

Ranking tworzony jest przez międzynarodową firmę analityczną Clarivate Analytics w oparciu o bazę Web of Science. Wskazuje ona uczonych, których publikacje znalazły się wśród 1% najbardziej cytowanych w 21 dziedzinach nauki. Na liście najwięcej jest uczonych ze Stanów Zjednoczonych (39,7%), choć ich dominacja z roku na rok słabnie (przed rokiem było 41,5%). Jednocześnie rośnie udział badaczy z Chin (14,2% obecnie w stosunku do 12,1% przed rokiem). Spośród 6602 osób znajdujących się na liście 3774 prowadzi badania przyporządkowane do poszczególnych dziedzin, a 2828 badania interdyscyplinarne.

Zestawienie Clarivate Analytics jest kluczowym elementem jednego z najstarszych corocznych rankingów najlepszych uniwersytetów na świecie – Academic Ranking of World Universities. Pełna lista najczęściej cytowanych naukowców świata dostępna jest na stronie Clarivate Analytics.

MK, PK, źródło: informacje własne, UMWr, Perspektywy

Dyskusja (0 komentarzy)