Czy całować się to „stawać się całością”? Czego będziemy się bali w 2050 roku? Kto zamieszkuje w naszym ciele? Gdzie szukać talentów? Jak przy pomocy Internetu rozprzestrzenia się epidemia głupoty? Na te i wiele innych pytań będzie można poznać odpowiedź podczas 14. Festiwalu Nauki organizowanego przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej. Gościem specjalnym będzie prof. Jerzy Hausner.
Od 11 do 18 marca 2018 r. Dąbrowa Górnicza zamieni się w festiwalowe miasto naukowe. W ciągu ośmiu dni odbędzie się ponad 150 spotkań naukowych, wykładów, warsztatów i pokazów. Festiwal Nauki będzie się także odbywać w Krakowie, Częstochowie, Cieszynie, Żywcu i Olkuszu.
Wśród gości XIV Festiwalu Nauki znaleźli się m.in. prof. Jerzy Hausner, polski polityk i ekonomista, w latach 2003-2005 wiceprezes Rady Ministrów, który wygłosi inauguracyjny wykład o przejściu od oportunistycznej do relacyjnej gry rynkowej, a także dr hab. Katarzyna Kłosińska, językoznawca, sekretarz naukowy Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, która opowie o zapomnianych słowach i ich znaczeniach. Wśród prelegentów i ekspertów Festiwalu znajdują się czołowe postacie nauki, kultury i sztuki.
Celem Festiwalu jest przybliżenie społeczeństwu tematyki prowadzonych badań naukowych, zapoznanie z najnowszymi osiągnięciami i odkryciami oraz przedstawienie ich w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie. Atutem Festiwalu Nauki są zajęcia kierowane do różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Najmłodsi będą mogli skorzystać m.in. z warsztatów programowania robotów LEGO, pokazów astronomicznych czy warsztatów artystycznych. Maturzyści z pewnością wykorzystają techniki trenowania pamięci.
Udział we wszystkich spotkaniach festiwalowych jest bezpłatny.
W organizację XIV Festiwalu Nauki ponownie włączyło się Miasto Dąbrowa Górnicza oraz dąbrowskie instytucje kultury, edukacji i sportu. Patronatem honorowym wydarzenie objęli m.in. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Nauk, Marszałek Województwa Śląskiego czy Polska Akademia Umiejętności.
– W ciągu 13 lat Festiwal Nauki na stałe wpisał się w kalendarium naukowych wydarzeń w południowej Polsce, bo trzeba pamiętać, że odbędzie się on nie tylko w Dąbrowie Górniczej, ale i Krakowie, Częstochowie, Cieszynie, Olkuszu i Żywcu. Liczba uczestników Festiwalu z roku na rok się powiększa – w sumie we wszystkich edycjach wzięło udział ponad 160 tys. osób – dzieci, młodzieży i dorosłych – podkreśla prof. nadzw. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Wszystkie wykłady, pokazy i warsztaty w ramach XIV Festiwalu Nauki są bezpłatne. Rejestracja odbywa się poprzez stronę www.festiwal.wsb.edu.pl
Michał Pawlak