Aktualności
Sprawy nauki
05 Grudnia
Źródło: PAN
Opublikowano: 2023-12-05

Naukowcy deklarują wsparcie w procesie kształtowania polityki klimatycznej

Wstrzymanie wszelkich inwestycji hydrotechnicznych sprzecznych z zasadą przywracania rzekom ich naturalnych funkcji, ograniczenie wycinki drzew w obszarach chronionych i ich bezpośrednim sąsiedztwie oraz przegląd planowanych inwestycji pod kątem ich rzeczywistego oddziaływania na środowisko – rekomendują władzom państwowym naukowcy z Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN.

Najnowszy komunikat Komitetu poświęcono znaczeniu polityki klimatycznej dla rozwoju kraju. Członkowie gremium przypominają: nauka dostarcza jednoznacznych dowodów na to, że współczesne ocieplenie klimatu jest
spowodowane wywołanymi przez człowieka emisjami gazów cieplarnianych i stanowi bezprecedensową w historii Ziemi presję ludzkości na środowisko przyrodnicze. Podkreślają też, że obserwowane powszechnie szybkie zmiany w atmosferze, kriosferze, hydrosferze i biosferze nasilają i zwiększają częstość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych i klimatycznych, utratę bioróżnorodności i usług ekosystemowych, co skutkuje wymiernymi stratami społecznymi i gospodarczymi. Odnosząc te zjawiska do naszego kraju, uczeni wskazują na występujące i u nas szybkie nasilanie się fal upałów i susz, a także zmiany w charakterze powodzi.

Podobnie jak na całym świecie, znacząco wzrasta też ryzyko występowania tzw. złożonych zagrożeń klimatycznych, wynikających z wpływu zmiany klimatu na niedostosowane do zmieniających się warunków obszary polityki państwa: gospodarkę wodną (przykład katastrofy odrzańskiej z roku 2022), leśną, rolną, planowanie przestrzenne, politykę zdrowotną i wiele innych. Z każdą wyemitowaną toną gazów cieplarnianych ocieplenie będzie postępować, jego negatywne skutki coraz szybciej narastać, a możliwości zapewnienia znośnej i zrównoważonej przyszłości będą gwałtownie maleć. Dlatego należy działać szybko – alarmują naukowcy.

Wśród najważniejszych kroków, które należy w tym względzie podjąć, członkowie Komitetu wymieniają:

  • poprawę perspektyw polskiego społeczeństwa na przyszłość przez odpowiednie kształtowanie i realizację polityki klimatycznej naszego kraju,
  • podjęcie zdecydowanych działań krajowych i międzynarodowych na rzecz ograniczenia negatywnego wpływu ludzi na klimat (skuteczną redukcję emisji gazów cieplarnianych we wszystkich sektorach gospodarki),
  • zwiększenie szans na podtrzymanie jakości życia przez podjęcie adekwatnych działań adaptacyjnych,
  • adaptacje kluczowych polityk sektorowych (energetyka, gospodarka wodna w tym ochrona wybrzeża morskiego, leśna, rolna i przestrzenna, zdrowie, edukacja i komunikacja) do realiów zmieniającego się klimatu i kryzysu różnorodności biologicznej.

Aby zapobiec katastrofalnym i często nieodwracalnym skutkom zmiany klimatu należy, zdaniem naukowców PAN, wstrzymać wszelkie inwestycje hydrotechniczne sprzeczne z zasadą przywracania rzekom ich naturalnych funkcji; ograniczyć wycinki drzew w obszarach chronionych i ich bezpośrednim sąsiedztwie, na terenach górskich i innych obszarach o szczególnych wartościach przyrodniczych, a także ustanowić tam moratorium na wycinkę drzew starych i starodrzewów leśnych; dokonać przeglądu planowanych inwestycji znacząco oddziałujących na środowisko pod kątem ich rzeczywistego oddziaływania na środowisko i klimat w kontekście zachodzących i przewidywanych zmian.

Deklarujemy swoje wsparcie w procesie kształtowania polityki klimatycznej i kluczowych polityk sektorowych. Mamy nadzieję, że głos nauki w tym krytycznym dla naszej wspólnej przyszłości obszarze przyczyni się do podejmowania słusznych decyzji i skutecznego wdrażania polityki klimatycznej dla dobra nas wszystkich – kończą członkowie Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN.

Gremium, któremu przewodniczy prof. Szymon Malinowski, zrzesza specjalistów reprezentujących różne dziedziny nauki. Jego zadaniem jest dostarczanie wiedzy eksperckiej w zakresie ograniczania zmiany klimatu i adaptacji do jej skutków.

GaL, źródło: PAN

Komunikat w sprawie krytycznego znaczenia polityki klimatycznej dla rozwoju kraju

Dyskusja (0 komentarzy)