Dr hab. inż. Łukasz Kulas, prof. Politechniki Gdańskiej, został wybrany do komitetu sterującego ARTEMIS Industry Association – jednej z najprężniej działających organizacji przemysłu europejskiego. Jest jedynym w tym gronie Polakiem reprezentującym instytucje i uczelnie badawcze.
Stowarzyszenie ARTEMIS-IA skupia najważniejsze firmy i instytucje z obszaru Unii Europejskiej współdziałające w obszarze systemów inteligentnych, m.in. systemów wbudowanych, platform cyfrowych i internetu rzeczy. Należą do niego m.in. Daimler, F-Secure, Infineon, Nokia, NXP, Philips, Siemens, STMicroelectronics i Volvo. Działania ARTEMIS-IA koncentrują się na opracowywaniu wspólnych strategii rozwoju europejskiego przemysłu w obszarze systemów inteligentnych. Opracowane dokumenty są bazą wielu programów finansowanych przez Unię Europejską w ramach Programów Ramowych.
Prof. Łukasz Kulas, pracujący na co dzień na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG, włączył się już w prace grupy roboczej zajmującej się planowaniem strategii rozwoju w obszarze społeczeństwa cyfrowego (ang. digital society), wspiera kolegów z grup zajmujących się zagadnieniami dla przemysłu 4.0 oraz bezpieczeństwa systemów – głównie w zakresie wdrażania nowych systemów bezprzewodowych.
Naukowiec jest jedynym przedstawicielem Polski reprezentującym w ARTEMIS-IA instytucje i uczelnie badawcze. O wyborze do tak prestiżowego grona zadecydowały jego osiągnięcia naukowe w dziedzinie anten rekonfigurowalnych dla inteligentnych systemów wbudowanych oraz silna współpraca z przemysłem europejskim. Zespół Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej pozyskał już ponad 20 mln zł w ramach międzynarodowych projektów badawczo-rozwojowych, a wypracowane rozwiązania są aktualnie wdrażane m.in. w firmie Airbus.
W trakcie swojej trzyletniej kadencji w ARTEMIS-IA prof. Kulas zamierza skupić się na budowaniu łańcuchów wartości pomiędzy firmami europejskimi a polskimi, ułatwieniu dostępu do najnowszych technologii dla firm i instytucji współpracujących, m.in. w ramach Inteligentnych Specjalizacji Pomorza, a także na opracowaniu nowych mechanizmów pozwalających studentom na zdobywanie wiedzy praktycznej w obszarze systemów inteligentnych oraz dostęp do atrakcyjnych praktyk i szkoleń.
Na bazie wypracowanych w komitecie rozwiązań realizowane są projekty badawczo-rozwojowe (nauka wspólnie z przemysłem UE) w Programach Ramowych UE, m.in. Horyzont 2020, o łącznym budżecie ponad 3 mld euro.
źródło: PG