Prezentujemy stanowisko Naczelnej Organizacji Technicznej w sprawie Muzeum Techniki i Przemysłu, a także wobec projektu powołania Narodowego Muzeum Techniki.
W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami, że Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna (FSNT-NOT) nie chce rozwiązać problemów Muzeum Techniki i Przemysłu NOT (MTiP) i hamuje powstanie Narodowego Muzeum Techniki, chcemy przypomnieć kilka faktów:
Jednocześnie w terminie wyznaczonym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (grudzień 2015) złożyliśmy wniosek o dofinansowanie zadania pt. „Upowszechnianie polskiej nauki i techniki 2016”. Decyzję odmowną otrzymaliśmy (22 września 2016 r.), od której złożyliśmy odwołanie. Podtrzymanie decyzji odmawiającej dofinansowania działalności MTiP (po raz pierwszy od 60 lat) otrzymaliśmy 9 marca 2017 r.
Po odmowie realizowania ustaleń z Ministerstwem Gospodarki przez Ministerstwo Energii, prowadziliśmy rozmowy z Ministerstwem Rozwoju i Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zwracając uwagę, iż w wyniku braku dofinansowania MTiP zadłuża się, przekazując kilkakrotnie konkretne wyliczenia kosztów i przychodów do wszystkich resortów.
Zarzucono nam również, że na początku 2016 r. deklarowaliśmy przekazanie eksponatów bezpłatnie do nowego Muzeum. Jest to, patrząc z dzisiejszej perspektywy
i mówiąc bardzo delikatnie, przekaz przewrotny i nieprawdziwy. Po pierwsze w styczniu 2016 r. MTiP nie było zadłużone, a po drugie mówiliśmy zawsze o przekazaniu Muzeum jako całości: eksponatów, pracowników, ruchomości oraz współprowadzeniu przez FSNT-NOT. Przeciąganie sprawy do grudnia 2016 r i niezgoda na przejęcie pracowników zmieniło sytuację. Na początku 2017 r. FSNT-NOT zaproponowała, aby MKiD odkupiło zbiory MTiP za część ich wartości tj. jedynie za sumę pokrywającą zadłużenie Muzeum, obejmujące czynsz wobec PKiN, zobowiązania wobec pracowników, ZUS i Urzędu Skarbowego. Na pismo z tą propozycją nie otrzymaliśmy oficjalnej odpowiedzi. Jedynie w rozmowach stwierdzono, iż jest to niemożliwe. MKiDN nie chce, pomimo wielu wyjaśnień, wziąć pod uwagę uwarunkowań prawnych (Prawa o Stowarzyszeniach) oraz finansowych (brak środków finansowych na samodzielne prowadzenie MTiP).
Jednocześnie niezrozumiałe jest stanowisko MKiDN, w którym z jednej strony twierdzi, iż nie może dofinansować MTiP, bo jest prywatną placówką, a z drugiej, iż FSNT-NOT nie może zarządzać eksponatami zebranymi przez społecznych działaczy będącymi członkami stowarzyszeń naukowo-technicznych zrzeszonych w FSNT-NOT. Z całą mocą stwierdzamy, iż nigdy nie zamierzaliśmy wyprzedawać eksponatów i rozproszyć kolekcji. Deklarowaliśmy natomiast znalezienie inwestora lub innej placówki muzealnej, która mogłaby podjąć się prowadzenia MTiP w sposób pozwalający wypracować środki na spłacenie długów. Opracowaliśmy także plan naprawczy i na jego podstawie rozpoczęliśmy rozmowy
z wierzycielami o odroczeniu i rozłożeniu na raty spłaty zobowiązań Muzeum. W tej sprawie skierowaliśmy do Prezydent Warszawy oraz Zarządu Spółki PKiN pismo. Nie otrzymaliśmy na nie odpowiedzi.
Oświadczamy, że mimo często nieprzychylnych, nie uwzględniających dorobku FSNT-NOT i tym samym łamiących wszelkie zasady współpracy działań, jesteśmy gotowi do podjęcia rozmów, które dadzą szanse na zbudowanie uczciwego partnerstwa, pozwalającego na kontynuowanie działalności Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie.
FSNT-NOT ma dzisiaj, moralny i obywatelski obowiązek, stać na straży, porządku prawnego opisującego latami gromadzoną własność tej organizacji społecznej. Naszą rolą
i naszym kolejnym obowiązkiem jest poszukiwanie rozwiązań trudnego położenia Muzeum, ale wyłącznie w warunkach życzliwego dialogu, a nie działań represyjnych. Taki dialog deklarujemy i chcemy usiąść do rozmów.
Zarząd Główny FSNT-NOT
Warszawa, 22 maja 2017 r.