Rozwijanie otwartej infrastruktury, premiowanie otwartego dostępu w przyznawaniu dofinansowania, przy zatrudnieniu i w awansach zawodowych, odejście od modeli opartych na opłatach za publikowanie – to kilka z rekomendacji, które opracowano z okazji dwudziestej rocznicy zawiązania Budapeszteńskiej Inicjatywy Otwartego Dostępu.
Rok 2002 uznaje się za początek ruchu Open Access. Ogłoszono wówczas międzynarodową Deklarację Budapeszteńską (Budapest Open Access Initiative), w której zawarto pierwszą definicję OA oraz strategie i cele dostępu do komunikacji naukowej. Do dziś podpisało się pod nią 6458 osób i 1347 organizacji.
Dekadę później, w deklaracji upamiętniającej pierwotną inicjatywę, zasady dostosowano do aktualnych okoliczności. Z kolei we wrześniu ub.r. osoby zaangażowane w rozwój otwartego dostępu mogły wziąć udział w ankiecie, której wyniki posłużyły do opracowania kolejnych rekomendacji. Ogłoszono je przy okazji jubileuszu 20-lecia zawiązania BOAI.
Te dwie dekady wyostrzyły nasze rozumienie pewnych systemowych problemów. Wiemy dziś więcej niż wcześniej o szkodach spowodowanych przez infrastrukturę kontrolowaną przez firmy, komercyjną kontrolę dostępu do wyników badań oraz wskaźników oceny badań, metody oceny badań oparte na czasopismach, rankingi czasopism, modele biznesowe czasopism, które wykluczają autorów z przyczyn ekonomicznych (tak jak czasopisma bazujące na prenumeratach wykluczają z przyczyn ekonomicznych czytelników), embarga nakładane na publikacje udostępniane w otwartych repozytoriach, wyłączne prawa wydawcy, wąskie przywiązanie do wersji artykułu opublikowanej w czasopiśmie, uporczywe rozumienie w niewłaściwy sposób różnych sposobów zapewnienia samego otwartego dostępu – tłumaczą pomysłodawcy inicjatywy, dodając, że otwarty dostęp nie powinien być traktowany jako cel sam w sobie, lecz środek prowadzący do osiągnięcia sprawiedliwości, jakości, użyteczności i długofalowej równowagi badań naukowych.
Aby uniknąć problemów utrudniających osiągnięcie tych celów, przygotowano cztery rekomendacje na następną dekadę:
Szerzej o nowych rekomendacjach na stronie www.budapestopenaccessinitiative.org.
MK, źródło: BOAI