Aktualności
Sprawy nauki
15 Lutego
Opublikowano: 2018-02-15

Nowoczesne oczyszczanie

„STEP-sludge technological, ecological progres” to projekt mający na celu usprawnienie technologii powtórnego użycia osadu ściekowego oraz wskazanie ekologicznych możliwości spożytkowania substancji odżywczych, które się w nim znajdują. Liderem przedsięwzięcia jest Wydział Elektryczny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, a partnerują mu: Bornholms Energy&Supply z Danii, Klaipeda University z Litwy, The municipality of Höör/Mittskåne Water ze Szwecji i Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja.

W czasie realizacji projektu podmioty w nim uczestniczące przeanalizują potencjał technologiczny oraz metody obejmujące wstępne oczyszczanie osadów, wydajność energetyczną procesu, a także plazmową dezodoryzację gazów i ponowne wykorzystanie składników odżywczych, takich jak azot i fosfor. Otrzymane w wyniku przeprowadzonych badań dane udostępnione zostaną ich docelowym odbiorcom, wśród których znajdują się zarówno małe i średnie zakłady uzdatniania wody, stowarzyszenia i sieci koncentrujące oczyszczalnie ścieków, jak również gminy oraz prywatne spółki realizujące zadania ponownego wykorzystania powstałego osadu.

W założeniach twórców projektu zaplanowane zostały dwie pilotażowe inwestycje. Jedna o nazwie Goleniów, w ramach której wykonane zostanie, przy użyciu plazmowej technologii dezodoryzacji, kompostowanie osadu pozbawione dokuczliwego dla otoczenia zapachu. Druga to Hoor, przewidująca montaż instalacji fermentacji osadu, który pochodzi od zewnętrznych dostawców.

Na realizację całego projektu ZUT otrzymał unijne dofinansowanie pochodzące z programu Interreg South Baltic Programme. Globalny koszt trzyletniego przedsięwzięcia szacowany jest na kwotę 1 159 655 euro.

az

(źródło: zut.edu.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)