Prof. Robert Czerniawski z Uniwersytetu Szczecińskiego został powołany na stanowisko dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Jest siódmą osobą zawiadującą tą placówką od momentu jej powstania w 1972 roku.
Od 2022 roku na czele instytutu stał dr Janusz Karp. Powołanie przez ministra infrastruktury nowego sternika nastąpiło na mocy ustawy o instytutach badawczych. Od 24 stycznia funkcję dyrektora sprawuje tym samym prof. Robert Czerniawski z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Jest ekologiem wód płynących i stojących, ichtiologiem oraz hydrobiologiem, a także specjalistą w zakresie transportu materii organicznej w rzekach. W swojej pracy naukowej zajmuje się głównie wpływem antropogenicznym przekształceń zlewni i koryt rzek oraz zanieczyszczeń wód na funkcjonowanie ekosystemów wodnych i zasobów wód w dobie zmian klimatu. Był koordynatorem i wykonawcą wielu projektów dotyczących ochrony wód płynących przed zagrożeniami antropogenicznymi.
Na Uniwersytecie Szczecińskim pełni funkcję dyrektora Instytutu Biologii oraz kierownika Katedry Hydrobiologii. W 2020 r. został powołany na stanowisko Przewodniczącego Rady Naukowej Drawieńskiego Parku Narodowego. Od 2021 r. przewodniczy Radzie Ochrony Przyrody przy Regionalnym Dyrektorze Ochrony Środowiska w Szczecinie. Z kolei od września 2022 r. jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy utworzono w 1972 roku. Jego misją jest informowanie o warunkach atmosferycznych – meteorologicznych i hydrologicznych, zmianach klimatu oraz wszystkich czynnikach wpływających na aktualną pogodę w Polsce. Placówka wykonuje, opracowuje i przekazuje prognozy meteorologiczne, ostrzeżenia przed niebezpiecznymi zjawiskami zachodzącymi w atmosferze oraz dedykowane komunikaty i biuletyny. Powstał też Monitor IMGW – serwis dla wszystkich krajowych służb operacyjnych oraz organów administracji.
Sieć pomiarowo-obserwacyjna i badawcza IMGW obejmuje całą Polskę i liczy 2 tys. naziemnych punktów pomiarowych, ponad 850 stacji klimatologicznych i opadowych, ponad 850 stacji wodowskazowych, 63 stacje hydrologiczno-meteorologiczne, 3 stacje aerologiczne, 8 radarów meteorologicznych, 12 stacji detekcyjnych lokalizujących wyładowania atmosferyczne. Z instytutem związanych jest blisko 1400 specjalistów i ekspertów. IMGW podlega Ministerstwu Infrastruktury.
MK