Aktualności
Sprawy nauki
28 Lutego
Opublikowano: 2017-02-28

Nowy europejski detektor fal grawitacyjnych

Prof. Paweł Rowiński, wiceprezes PAN, reprezentował Polską Akademię Nauk podczas uroczystej inauguracji detektora fal grawitacyjnych Advanced Virgo 20 lutego w Europejskim Obserwatorium Grawitacyjnym niedaleko Pizy. W ceremonii wzięli także udział przedstawiciele rządów państw zaangażowanych w projekt Advanced Virgo i kierownictwo współtworzących go instytucji naukowych.

Zainstalowanie ulepszonego, europejskiego detektora fal grawitacyjnych jest zwieńczeniem projektu Advanced Virgo, który miał na celu dziesięciokrotne zwiększenie czułości urządzenia i umożliwienie obserwacji źródeł fal grawitacyjnym w wycinku Wszechświata 1000 razy większym niż dotychczas. Dzięki detektorowi Advanced Virgo będzie można przyglądać się ostatnim chwilom życia par masywnych gwiazd, takich jak gwiazdy neutronowe, obserwować czarne dziury podczas gdy zbliżają się do siebie, by w końcu utworzyć jeden wielki obiekt, a także identyfikować źródła fal spośród wielu znanych pulsarów emitujących sygnały w zakresie 0,5-1 kH. Urządzenie będzie współpracować z podobnymi detektorami zainstalowanymi w Stanach Zjednoczonych, a w przyszłości także z japońskim detektorem KAGRA.

Prace nad udoskonalonym detektorem Virgo, prowadzone były w laboratoriach należących do sześciu państw współpracujących w ramach projektu Virgo i w Europejskim Obserwatorium Grawitacyjnym i trwały ponad 5 lat. Projekt wsparły finansowo Conseil National de Recherche Scientifique we Francji, Istituto Nazionale di Fisica Nucleare we Włoszech i Nikhef w Holandii. Polska Akademia Nauk, węgierski Wigner Institute i Universitat de València w Hiszpanii wniosły do projektu wkład rzeczowy.

Jk

(źródło: PAN)

Dyskusja (0 komentarzy)