Aktualności
Sprawy nauki
23 Sierpnia
Opublikowano: 2019-08-23

Nowy program diagnostyki na WUM

I Katedra i Klinika Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęła program szerokiej diagnostyki pacjentów z kardiomiopatiami, ze szczególnym wyróżnieniem kardiomiopatii zapalnej/zapalenia mięśnia sercowego, która dotyka głównie młodych dorosłych.

Rozpoznanie kardiomiopatii zapalnej jest bardzo wymagającym procesem diagnostycznym, dlatego też często rozpoznawana jest na późnym etapie. Tym bardziej że przebieg tej choroby może być łagodny lub bardzo zaawansowany i przebiegać pod postacią groźnych zaburzeń rytmu serca oraz ciężkiej niewydolności serca, niejednokrotnie wymagającej transplantacji.

Zespół kierowany przez prof. Grzegorza Opolskiego współpracuje z naukowcami z włoskiego Uniwersytetu w Padwie oraz niemieckiego Uniwersytetem w Tuebingen.

24 lipca br. dr. n. med. Krzysztof Ozierański oraz prof. dr hab. med. Marcin Grabowski z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM we współpracy z dr hab. Maksymilianem Opolskim z Instytutu Kardiologii w Warszawie wykonali zabieg biopsji mięśnia sercowego u dwójki pacjentów z podejrzeniem zapalenia mięśnia sercowego. Zabiegi wykonano z dostępu szyjnego oraz udowego, pobierając bioptaty do dalszych oznaczeń laboratoryjnych. W skład zespołu weszli ponadto: dr Agata Tymińska (echokardiografia), dr n. med. Łukasz Januszkiewicz (asysta) oraz zespół techników i pielęgniarek zabiegowych. Zgodnie aktualnymi standardami zabieg biopsji mięśnia sercowego jest złotym standardem diagnostycznym, lecz powinien być wykonywany w jednostkach referencyjnych.

JK

(Źródło: WUM)

Dyskusja (0 komentarzy)