Aktualności
Sprawy nauki
16 Listopada
Opublikowano: 2021-11-16

Nowy program stypendialny dla humanistów

Instytut De Republica uruchomił program stypendialny dla młodych humanistów. Uczestnicy otrzymają wsparcie finansowe, wezmą udział w cyklu spotkań oraz w szkole letniej. Zgłoszenia projektów przyjmowane są do 24 listopada.

Joseph Conrad Fellowship to kompleksowy program stypendialny adresowany do młodych humanistów, studentów i twórców (którzy nie ukończyli 35 roku życia) zainteresowanych współczesnymi przemianami kulturowymi, społecznymi i gospodarczymi. Jego patronem jest Józef Korzeniowski, który stał się jednym z pierwszych świadków i kronikarzy nowoczesnego świata. Choć przybrał nowe nazwisko, nie porzucił dawnej tożsamości. Choć stał się klasykiem literatury światowej, jego twórczość z ducha i z charakteru pozostała polska. Dzięki temu Conrad, jak nikt inny, umiał opisać zderzenie cywilizacji, konflikt jednostki ze społeczeństwem oraz dylematy moralne w coraz szybciej globalizującej się rzeczywistości. Jednym słowem: Conrad wynalazł język zdolny do opisu nowego świata. Joseph Conrad Fellowship jest próbą powtórzenia tego dzieła w mikroskali.

„O jakim szczęściu Pan marzy? – Nigdy nie marzę, chcę rzeczywistości” – miał powiedzieć niegdyś Joseph Conrad. Te słowa rysują sylwetkę człowieka bezkompromisowego, który nie powierzał życia przypadkowi czy ulotnemu szczęściu, fantastycznego kronikarza i interpretatora otaczającego go świata. Mówił, że gdyby nie tworzył w języku angielskim, nie pisałby wcale. Spuścizna Conrada otwiera niezwykle szerokie wrota do dalszych badań oraz przedsięwzięć artystycznych. Zadaniem Joseph Conrad Fellowship jest podążać tą samą ścieżką – poznawać nowe języki, narracje i kategorie opisu, testować je i dzięki temu lepiej rozumieć otaczającą nas rzeczywistość – podkreśla dr hab. Bogumił Szmulik, dyrektor Instytutu De Republica.

Joseph Conrad Fellowship ma zapewniać studentom, młodym naukowcom i twórcom warunki do wymiany myśli i rozwoju. Składa się z kilku elementów:

  • realizacji przez uczestników własnych projektów naukowych oraz artystycznych;
  • comiesięcznego wsparcia finansowego w wysokości 750 zł brutto;
  • cyklu wykładów i seminariów z udziałem najważniejszych polskich i zagranicznych przedstawicieli świata kultury i nauki;
  • szkoły letniej, w czasie której uczestnicy będą pracowali nad swoimi projektami w grupach warsztatowych, prowadzonych przez tutorów;
  • recenzowanej publikacji tekstów przygotowanych w czasie trwania programu w wydawnictwie naukowym Instytutu De Republica.

Każdy semestr Joseph Conrad Fellowship będzie poświęcony wybranemu tematowi. W semestrze zimowym 2021/2022 temat przewodni to: „Kartografia współczesności – gdzie leży Polska na mapie świata?”. Pierwsze spotkania już w grudniu! Wykład inauguracyjny pt. „Joseph Conrad Today” wygłosi 3 grudnia prof. Robert Hampson z Royal Holloway, University of London.

Więcej szczegółów, zasady uczestnictwa i formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej Instytutu De Republica: https://iderepublica.pl/joseph-conrad-fellowship.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)