Aktualności
Sprawy nauki
25 Kwietnia
Opublikowano: 2019-04-25

Nowy rodzaj wewnątrznaczyniowej protezy

Po raz pierwszy w Polsce chirurdzy z Kliniki Chirurgii Naczyń i Transplantacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dokonali wszczepienia nowego rodzaju stent-graftu, czyli specjalnej wewnątrznaczyniowej protezy.

Stent-graft to proteza przeznaczona do leczenia tętniaków aorty, czyli miejscowych poszerzeń jej ściany. W tym przypadku chodziło o 4-centymetrowego tętniaka tętnicy biodrowej u 65-letniego pacjenta. W przypadku tego chorego w grę nie wchodziła klasyczna operacja, zmiana była położona zbyt głęboko i nie było możliwości dotarcia chirurgicznego. Do tej pory chirurdzy takie przypadki leczyli podwiązując lub wyłączając tętnicę, lecz przy takim rozwiązaniu konsekwencją jest problem z właściwym ukrwieniem narządów w miednicy, m.in. jelit, oraz pojawia się problem z erekcją. I choć większość tętniaków naczyniowcy leczą wszczepiając stent-grafty, w przypadku umiejscowienia tego tętniaka nie było takiej możliwości.

– Do tej pory do dyspozycji mieliśmy dwa rodzaje stent-graftów: bardzo sztywne oraz samorozprężalne, elastyczne. Żaden z nich nie mógł być wszczepiony temu pacjentowi – tłumaczy dr hab. Jerzy Głowiński, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyń i Transplantacji. Po pierwsze, mają one określone wymiary. Ponadto stent-graft sztywny mógłby uszkodzić naczynie krwionośne – tętnica biodrowa jest stosunkowo mała i kręta. Z kolei elastyczny stent-graft mógłby się przemieszczać po naczyniu. To naczynie nie jest ponadto równe na całej długości: w początkowym odcinku ma 8 mm, a w końcowym 5 mm średnicy.

Rozwiązaniem okazał się nowy rodzaj stent-graftu – VBX, który składa się naprzemiennie ze sztywnych i elastycznych pierścieni. Najistotniejszy jest jednak fakt, że stalowe pierścienie umożliwiają zwiększenie średnicy nawet o 100% – z 8 do 16mm – dodatkowo są o różnej długości. Ponadto rozprężają się na balonie, co pozwala na bardzo precyzyjne operowanie stent-graftem. Balon pokryty jest warstwą fluoropolimeru, co uniemożliwia ześlizgnięcie się zamontowanego stent-graftu. Jeszcze jedną dodatkową zaletą jest, że wewnętrzna powierzchnia stent-graftu ma powłokę heparynową, zapobiegająca powstawaniu zakrzepów.

10 kwietnia chirurdzy naczyniowi wykonali pierwszą operację z wykorzystaniem nowego stent-graftu. Zakończyła się pełnym sukcesem, z zachowaniem przepływu w naczyniach. Operacja została wykonana w nowej sali hybrydowej, która kilka tygodni wcześniej została uruchomiona na potrzeby chirurgów naczyniowych. To już druga sala hybrydowa działająca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

JK

(Źródło: MB)

Dyskusja (0 komentarzy)