Aktualności
Sprawy nauki
31 Maja
Źródło: archiwum
Opublikowano: 2023-05-31

Nowy-stary prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego

Wiesław Paluszyński został ponownie wybrany na prezesa Polskiego Towarzystwa Informatycznego. To jego druga kadencja na tym stanowisku.

Nowe władze Polskiego Towarzystwa Informatycznego na kadencję 2023–2026 wyłoniono podczas Zjazdu Delegatów, który odbył się w minioną sobotę. Na sternika organizacji ponownie wybrano Wiesława Paluszyńskiego, związanego z PTI od 1993 roku. Pełnił dotąd funkcję wiceprezesa PTI, przewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej PTI, a od 2020 roku zasiada w fotelu prezesa. Jest także wiceprezesem Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Zawodowo od wielu lat zajmuje się problematyką bezpieczeństwa teleinformatycznego i cyberbezpieczeństwa. Ukończył studia w Instytucie Podstaw Elektroniki na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej (specjalizacja aparatura elektroniczna). Jest absolwentem studiów podyplomowych w zakresie konsultingu – w Szkole Głównej Handlowej, a w zakresie bezpieczeństwa państwa – w Akademii Obrony Narodowej.

Do 1990 roku pracował jako dziennikarz prasy technicznej. Potem zajmował stanowiska w administracji państwowej, kolejno w: Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Ministerstwie Ochrony Środowiska, jako zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, pełnomocnik Ministra Ochrony Środowiska ds. informatyzacji, dyrektor Departamentu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Od 1997 do 2000 r. był wiceprezesem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A., a od 2000 do 2003 r. – dyrektorem Pionu Technologii w TP Internet. W 2003 r. pełnił funkcję wiceprezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W latach 1994–1997 był członkiem Rady Informatyzacji przy Prezesie Rady Ministrów, a w kadencji 2010–2011 – członkiem Rady Informatyzacji przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pełnił funkcję eksperta Rady ds. Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji.

Jest dwukrotnym laureatem nagrody Info Star (za system informatyczny ochrony środowiska i podpis elektroniczny), laureatem Medalu 70-lecia Polskiej Informatyki, Nagrody PIIT w 2010 r., Nagrody XX-lecia PIIT oraz Nagrody XXV-lecia PIIT i Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Polskie Towarzystwo Informatyczne istnieje od ponad 40 lat. Celem PTI jest wspieranie działalności naukowej i zawodowej w obszarach związanych z informatyką, popularyzacja tej dziedziny wiedzy i reprezentowanie środowiska informatyków.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)