Komisja Europejska mianowała prof. Maura Ferrariego nowym przewodniczącym Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council) odpowiedzialnej za finansowanie pionierskich badań inspirowanych przez naukowców w Europie. Prof. Ferrari obejmie stanowisko 1 stycznia 2020 r., po tym jak obecny przewodniczący prof. Jean-Pierre Bourguignon zakończy swoją kadencję.
Nowy przewodniczący obejmie funkcję w Europejskiej Radzie ds. Badań Naukowych w ważnym momencie jej rozwoju. W kolejnym długoterminowym budżecie UE Komisja zaproponowała program Horyzont Europa – najambitniejszy w historii w zakresie badań naukowych i innowacji. W kwietniu osiągnięto porozumienie polityczne w tej sprawie. Horyzont Europa zagwarantuje niezależność ERC pod nadzorem Rady Naukowej i utrzyma jej ukierunkowanie na doskonałość naukową. Komisja zaproponowała znaczne zwiększenie budżetu ERC z 13,1 mld euro w latach 2014–2020 na 16,6 mld euro w latach 2021–2027.
– ERC ma światową renomę w zakresie finansowania wysokiej jakości badań motywowanych ciekawością poznawczą. Prof. Mauro Ferrari jest na arenie międzynarodowej znany ze swojej wybitnej interdyscyplinarnej kariery akademickiej. Świetnie rozumie społeczną wartość nauki i posiada znakomite umiejętności przywódcze i komunikacyjne, dzięki czemu jest właściwą osobą, która poprowadzi ERC i europejską naukę w kierunku nowych celów. Chciałbym również wyrazić uznanie dla przewodniczącego Jeana-Pierre’a Bourguignona, podczas kadencji którego ERC wciąż rośnie w siłę – powiedział komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas.
– To dla mnie zaszczyt, że zostałem wybrany na stanowisko przewodniczącego Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Dziękuję Komisji Europejskiej i Radzie Naukowej ERC za zaufanie i powierzenie mi tej ważnej roli w wyjątkowej chwili, kiedy będziemy przygotować się do realizacji nowego programu „Horyzont Europa – odpowiedział przyszły przewodniczący Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.
Profesor Ferrari jest wybitnym naukowcem. Wiele lat swojej kariery akademickiej spędził w Stanach Zjednoczonych, udzielając się w wielu dziedzinach nauki, m.in. w matematyce, inżynierii, medycynie i biologii. Jest również jednym z pionierów nanomedycyny.
Komisja podjęła decyzję o nominacji na podstawie konkursu przeprowadzonego przez wysokiej rangi komisję rekrutacyjną, w której skład weszli profesorowie: Mario Monti (przewodniczący, rektor uniwersytetu Bocconiego w Mediolanie), Alice Gast (rektor Imperial College w Londynie), Fabiola Gianotii (dyrektor generalna Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych), Carl-Henrik Heldin (prezes Fundacji Nobla), Jules A. Hoffmann (laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny), Helga Nowotny (była przewodnicząca ERC) oraz Maciej Żylicz (prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej).
W odpowiedzi na publikację przez komisję rekrutacyjną w lipcu 2018 r. zaproszenia do zgłaszania kandydatur wpłynęło ponad 50 zgłoszeń od wysokiej rangi specjalistów. Po przeprowadzeniu oceny i rozmów z najlepszymi kandydatami komisja rekrutacyjna przedstawiła komisarzowi Moedasowi listę trzech najbardziej odpowiednich kandydatów. Kandydaci spotkali się z Radą Naukową ERC, która również zatwierdziła mianowanie prof. Ferrari. Mauro Ferrari został powoływany przez Komisję na czteroletnią kadencję, z możliwością jej jednokrotnego przedłużenia.
Europejska Rada ds. Badań Naukowych została utworzona przez UE w 2007 r. i jest finansowana wyłącznie z budżetu UE w ramach obecnego programu Horyzont 2020. Co roku wybiera ona i finansuje najlepszych twórczych naukowców z różnych krajów i w różnym wieku, którzy następnie prowadzą projekty badawcze w Europie. Od 2007 roku w otwartych konkursach wybrano i sfinansowano ok. 9 tys. projektów. W międzynarodowych czasopismach naukowych opublikowano ponad 110 tys. artykułów odwołujących się do wsparcia ERC. Beneficjenci grantów ERC zdobyli prestiżowe nagrody, między innymi 6 nagród Nobla, 4 medale Fieldsa i 5 nagród Wolfa. ERC umożliwiła naukowcom realizację obiecujących badań prowadzących do przełomowych odkryć naukowych, takich jak: pierwszy obraz czarnej dziury, ważne odkrycia w dziedzinie badań nad rakiem oraz wczesne wykrywanie luk w zabezpieczeniach procesorów komputerowych.
Przewodniczący jest formalnym przedstawicielem Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych i przewodniczy Radzie Naukowej – organowi zarządzającemu ERC. Rada Naukowa, złożona z wybitnych naukowców, określa strategię i metodykę finansowania nauki przez ERC. W Radzie Naukowej ERC nasz kraj reprezentuje prof. Andrzej Jajszczyk z AGH. Jego kadencja trwa do końca 2020 r.
Źródło: KPK