Aktualności
19 Listopada
Opublikowano: 2018-11-19

Numizmatyczne sukcesy

Dwie monety zaprojektowane przez dr. Sebastiana Mikołajczaka z Zakładu Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych UMK zostały nagrodzone w międzynarodowych konkursach.

Moneta z wizerunkiem Mikołaja Kopernika zdobyła główną nagrodę i tytuł „Monety Roku 2018” w kategorii „Moneta klasyczna” w międzynarodowym konkursie „Coin Constellation – 2018”. Wzięło w nim udział 41 uczestników z 26 państw, którzy zgłosili do rywalizacji w 9 kategoriach ponad 220 monet.

Nagrodzony numizmat to srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł, która wyemitowana została przez Narodowy Bank Polski 24 kwietnia 2017 roku. Przedstawia wizerunek Mikołaja Kopernika oraz fragment oryginalnego rękopisu „Rozprawy o biciu monety”, znajdującego się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Fragment tego dzieła obecny jest również na awersie. Moneta zainaugurowała serię NBP „Wielcy polscy ekonomiści”.

Z kolei projekt srebrnej monety kolekcjonerskiej o nominale 15 euro, poświęconej 150. rocznicy urodzin Jaana Tõnissona, zwyciężył w konkursie Centralnego Banku Estonii (Eesti Pank). Srebrna moneta kolekcjonerska przedstawia wizerunek estońskiego męża stanu, polityka i prawnika, dwukrotnego prezydenta i premiera Estonii, Jaana Tõnissona. Emisję monety zaplanowano na 4 grudnia.

Autor obydwu monet, dr Sebastian Mikołajczak, jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, medalierstwem i projektowaniem monet. Współpracuje z Mennicą Polską, projektuje monety kolekcjonerskie i obiegowe dla Narodowego Banku Polskiego oraz emitentów zagranicznych. Jest laureatem nagród i wyróżnień w zakresie medalierstwa i sztuki monetarnej. Zaprojektowana przez niego moneta upamiętniająca 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego zdobyła tytuł najbardziej inspirującej monety świata w konkursie numizmatycznym „Coin of the Year 2016”. W 2017 roku srebrna moneta poświęcona twórczości Jonathana Swifta zwyciężyła w prestiżowym konkursie Irlandzkiego Banku Centralnego.

Źródło: UMK

 

Dyskusja (0 komentarzy)