Aktualności
Sprawy nauki
18 Lutego
Opublikowano: 2022-02-18

O polskiej nauce w Dubaju

Wystawa o osiągnięciach polskiej medycyny, targi edukacyjne, panele dyskusyjne o COVID-19, badaniach polarnych i technologiach przyszłości – to tylko niektóre z punktów programu Tygodnia Nauki Polskiej, który trwa od wczoraj na Expo w Dubaju. Organizatorem jest Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

Tydzień Nauki Polskiej rozpoczął się 17 lutego. W ciągu najbliższych kilku dni atrakcji nie zabraknie. Najważniejszym punktem programu jest wystawa „POLAND THE HEART OF EUROPE”. To multimedialny pokaz przedstawiający dzieje medycyny na ziemiach polskich i wkład naszych naukowców i lekarzy w medycynę światową. Prezentacja podzielona została na 6 obszarów tematycznych: mózg i narządy zmysłów, nowotwory i immunologia, choroby serca i naczyń, chirurgia i przeszczepy narządów, choroby zakaźne oraz medycyna dziecięca. Wystawa prezentuje momenty przełomowe, najistotniejsze odkrycia, najważniejsze operacje, jak m.in. odkrycie istnienia grupy krwi i czynnika Rh, stworzenie szczepionki przeciwko durowi brzusznemu, przygotowanie pierwszej na świecie szczepionki przeciwko polio, opracowanie metody endoskopii żołądkowo-jelitowej, stworzenie maski chirurgicznej. Pokazuje też wybitne osobowości, bo każde z zagadnień ma swoich bohaterów – zarówno z przeszłości, jak i z teraźniejszości. Są wśród nich m.in. Mikołaj Kopernik, Maria Curie-Skłodowska, Ludwik Hirszfeld, Tadeusz Krwawicz, Napoleon Cybulski, Jan Mikulicz-Radecki, Rudolf Weigl, Hilary Koprowski czy Zbigniew Religa.

W dzisiejszym świecie, dotkniętym pandemią koronawirusa, temat naszej wystawy jest szczególnie istotny. Pokazuje nie tylko wkład naszych naukowców i lekarzy w rozwój światowej medycyny, ale także wagę międzynarodowej współpracy i wymiany naukowych doświadczeń. To właśnie dlatego akcentem zamykającym naszą prezentację jest temat sieciowania uczelniami, ośrodków naukowych i jednostek badawczych – tłumaczy dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Temat medycyny w polskim pawilonie na EXPO w Dubaju pojawił się nie bez przyczyny. Dziś bowiem coraz większą grupę zagranicznych studentów na polskich uczelniach medycznych i technicznych stanowią studenci z krajów arabskich. Wystarczy przytoczyć liczby: spośród ponad 2,3 tys. studentów pochodzenia arabskiego ponad 670 osób studiuje nauki medyczne.

Wystawa to tylko jedno z wydarzeń towarzyszących Tygodniowi Nauki Polskiej na EXPO 2020 w Dubaju. Ich kulminacja nastąpi w Dniu Nauki Polskiej. To święto przypadające tradycyjnie 19 lutego, czyli w dniu urodzin jednego z najbardziej znanych polskich uczonych w historii – Mikołaja Kopernika. Właśnie wtedy wystawa „POLAND THE HEART OF EUROPE” zostanie oficjalnie otwarta (godz. 12:00). W sobotę odbędą się także m.in. pokazy przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik (godz. 11:00, 13:30, 15:00 i 16:30), spotkanie z dr. Tomaszem Rożkiem i prezentacja jego gry „Academy of Super Heroes” (godz. 12:30), warsztaty dla dzieci (godz. 12–20), koncerty Chopinowskie (godz. 16:00, 18:30 i 21:00), koncert fortepianowy (godz. 17:15) oraz koncert jazzowy (godz. 19:00).

W naszym pawilonie pokazujemy Polskę jako kraj ogromnych możliwości i nowoczesnych technologii oraz odpowiadający na wyzwania współczesności. Tydzień Nauki Polskiej to nie tylko pokazanie potencjału naszych uczelni i prowadzonych przez nie badań. Chodzi też o nowoczesny sposób prezentacji. Stąd pokazy przygotowywane przez Centrum Nauki Kopernik czy wybitni polscy naukowcy jako bohaterowie gry edukacyjnej. To właśnie w taki sposób dziś nauka może zawładnąć umysłami młodzieży – przekonuje Adrian Malinowski, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej EXPO 2020 Dubai.

Poza tym w ramach polskiej obecności zaplanowano targi edukacyjne w ramach EXPO w Dubaju (w dniach 20–21 lutego), w których weźmie udział kilkanaście polskich uczelni. Młodzież zainteresowana studiami w Polsce będzie mogła zapoznać się z ofertą uczelni w ramach kampanii „Ready, Study, Go! Poland”.

22 lutego to dzień Polskiej Akademii Nauk na EXPO 2020. Rozpocznie się networkingiem, następnie o instytucji opowie jej prezes prof. Jerzy Duszyński. Będzie też można wziąć udział w panelach dyskusyjnych o COVID-19 oraz o zmianach w badaniach polarnych. Co więcej, podczas spotkania poświęconego polskim polarnikom nastąpi łączenie z polską stacją na Spitsbergen.

Z kolei 23 lutego to dzień Sieci Badawczej Łukasiewicz, która łączy w sobie potencjał badawczy i komercyjny. Zaplanowano panele tematyczne poświęcone m.in. nauce dla biznesu czy technologiom przyszłości. Tuż po nich będzie możliwość networkingu.

źródło: NAWA

 

Dyskusja (0 komentarzy)