Aktualności
Sprawy nauki
01 Lutego
Opublikowano: 2017-02-01

Order Orła Białego

26 stycznia br. w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył Order Orła Białego prof. Ryszardowi Jerzemu Gryglewskiemu. To wyraz uznania za jego zasługi dla rozwoju farmakologii i medycyny klinicznej oraz za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej.

Prof. Ryszard Gryglewski jest od 1991 roku członkiem rzeczywistym PAN, obecnie jest emetrytowanym profesorem Collegium Medicum UJ w Krakowie. Ma doktoraty honoris causa licznych uniwersytetów w kraju i za granicą. Do jego najważniejszych osiągnięć naukowych należą: odkrycie pozatrzustkowego tiaminowego mechanizmu działania sulfonylomoczników, odkrycie mechanizmu działania glukokortykosterydów via hamowanie błonowej fosfolipazy A2, odkrycie mechanizmu paradoksu trombogennej fazy działania streptokinazy, udział w odkryciu prostacykliny i stwórzenie koncepcji śródbłonkowego działania leków, w tym ACE-I, statyn, klopidogrelu, koksybów etc. oraz odkrycie interakcji w biofazie NO·z anionem ponadtlenkowym. Według Science Citation Index jest najczęściej cytowanym autorem w piśmiennictwie światowym z zakresu nauk biomedycznych w latach 1965–2005.

Order Orła Białego, który prof. Gryglewski został właśnie uhonorowany, to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny

Jk

(źródło: PAN; źródło zdjęcia: www.prezydent.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)