Aktualności
Sprawy nauki
19 Kwietnia
Opublikowano: 2018-04-19

Osiągnięcie fizyków z UwB nominowane w ogólnopolskim konkursie TRAVELERY

Redakcja ogólnopolskiego miesięcznika „National Geographic Traveler” ogłosiła kandydatów w 12. edycji konkursu TRAVELERY. Nominację w kategorii „Naukowe osiągnięcie roku” otrzymali dr hab. Andrzej Stupakiewicz (Wydział Fizyki UwB) i dr Krzysztof Szerenos (do niedawna Wydział Fizyki UwB, aktualnie przebywa na stażu podoktorskim w Nijmegen w Holandii). Organizatorzy konkursu docenili opracowaną przez nich metodę zimnego ultraszybkiego fotomagnetycznego zapisu danych.

„Naukowe osiągnięcie roku” to jedna z sześciu kategorii w konkursie TRAVELERY. Jak informują organizatorzy,  przyznawana za „dokonania naukowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć świat, ludzi i kultury”. Zwycięzców w tej kategorii, podobnie jak  w dwóch innych,  wskaże Kapituła Konkursu. Laureatów w pozostałych kategoriach wybiorą czytelnicy. Wyniki zostaną ogłoszone w maju.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu nominacji, „dr hab. Andrzej Stupakiewicz i dr Krzysztof Szerenos z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku kierowali polsko-holenderskim zespołem badawczym, który opracował metodę zimnego ultraszybkiego fotomagnetycznego zapisu danych – w przezroczystej warstwie dielektrycznego granatu, przy wykorzystaniu pojedynczego impulsu laserowego. Jest to proces zapisu setki razy szybszy od dotychczasowego, pozwalający na rejestrowanie i odczyt informacji w czasie 20 pikosekund (bilionowa część sekundy). Odkrycie badaczy otwiera drogę do komputerów zdecydowanie szybszych i zużywających znacznie mniej energii niż znane nam dzisiaj”. Warto dodać, że te przełomowe badania zostały wykonane i opracowane głównie w Białymstoku, we współpracy z zespołem z Uniwersytetu w Nijmegen (Holandia), zaś wyniki ukazały się w styczniu 2017 r. w prestiżowym czasopiśmie „Nature”.

Więcej informacji na temat konkursu na stronie http://travelery.national-geographic.pl/.

Szczegółowe informacje o nominowanym osiągnięciu dostępne są na stronie UwB pod adresem http://www.uwb.edu.pl/nowosci/aktualnosci/fizycy-uwb-opracowali-metode-ultraszybkiego-zapisu-informacji-trafili-do-nature/31d15047

Katarzyna Dziedzik

Dyskusja (0 komentarzy)