Aktualności
Sprawy nauki
12 Czerwca
Opublikowano: 2020-06-12

PAN polskim liderem w Nature Index

Polska Akademia Nauk zdecydowanym liderem prestiżowego rankingu instytucji naukowych Nature Index. Uwzględniono w nim liczbę prac opublikowanych w czołowych pismach naukowych i udział autorów danej instytucji we współautorstwie artykułów.

Nature Index uwzględnia liczbę i wartość artykułów naukowych, opublikowanych przez autorów z danej instytucji w najważniejszych i najbardziej wpływowych czasopismach, poświęconych naukom przyrodniczym. Zestawienie obejmuje publikacje z 82 najważniejszych tytułów (m.in. „Nature”, „Science”, „Physical Review A”), których selekcji dokonuje zespół czynnych naukowców, niezależny od autora rankingu – Nature Research. Punktowane są zarówno teksty przygotowane samodzielnie, jak i we współpracy z naukowcami z innych jednostek.

W zestawieniu dorobku publikacyjnego w okresie od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020 roku Polska Akademia Nauk (354 prace) znacznie wyprzedziła Uniwersytet Warszawski (195) i Narodowe Centrum Badań Jądrowych (155). Dalsze miejsca zajęły: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (150), Uniwersytet Jagielloński (147), Politechnika Warszawska (82), Uniwersytet Wrocławski (46), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (43), Uniwersytet Śląski (21), Politechnika Wrocławska (21) i Uniwersytet Łódzki (18).  W europejskim gronie Polska Akademia Nauk znalazła się na 59. miejscu.

Z kolei pod względem udziału autorów z danej instytucji wśród współautorów prac (współczynnik share) PAN wyprzedziła UW i UJ, a na dalszych pozycjach: UWr, UAM, UŚ, NCBJ, AGH, PWr i PW. Biorąc pod uwagę ten współczynnik, Polska Akademia Nauk uplasowała się w Europie na 71. pozycji.

Naukowcy PAN są także liderami w każdej z kategorii tematycznych uwzględnionych w rankingu ogólnym: chemii, naukach o ziemi i środowisku, fizyce oraz naukach o życiu.

– Niekwestionowanym zwycięzcą tego rankingu jest Polska Akademia Nauk. Na jej wynik złożyły się osiągnięcia wszystkich jednostek naukowych Akademii. Każda z nich ma w tym swój udział. Wszystkim gratuluję! Wynik PAN plasuje nas w gronie czołowych europejskich instytucji naukowych. W PAN pracuje mniej więcej tylu naukowców, co w dużym państwowym uniwersytecie w Polsce – skomentował na swoim Facebooku prezes PAN prof. Jerzy Duszyński.

Na czele światowej klasyfikacji znajduje się Chińska Akademia Nauk przed francuskim Krajowym Centrum Badań Naukowych (NCRS) i Towarzystwem Maxa Plancka.

MK

Nature Index

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)