Aktualności
16 Sierpnia
Źródło: www.wu.po.opole.pl
Opublikowano: 2018-08-16

Perła Medycyny za współpracę z Politechniką Opolską

Za współpracę z Politechniką Opolską Szpital Specjalistyczny MSWiA im. św. Jana Pawła II w Głuchołazach otrzymał nagrodę „Perły Medycyny 2018” w dorocznym konkursie promującym Strategię Polskich Marek, organizowanym przez Ogólnopolską Federację Przedsiębiorców i Pracodawców – przedsiębiorcy.pl.

Nagrodę przyznano w kategorii „Wydarzenie w branży medycznej”. W ten sposób uhonorowano współpracę pomiędzy szpitalem a uczelnią, a także fakt utworzenia na terenie placówki medycznej Instytutu Fizjoterapii Wydziału Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, w tym Katedry Fizjoterapii Klinicznej (kierownik prof. Jan Szczegielniak) i Katedry Podstaw Fizjoterapii (prof. Mariusz Migała). Doceniono także zaangażowanie szpitala we wspieraniu nowatorskich metod w dziedzinie rehabilitacji medycznej z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań.

Na podstawie umowy o współpracy w Katedrze Fizjoterapii Klinicznej Instytutu Fizjoterapii na terenie szpitala uruchomiono jedną z pierwszych pracowni, umożliwiającą badania oraz praktyczne wdrożenie innowacyjnej metody usprawnienia, wykorzystującej nowoczesne technologie komputerowe. Jest to stanowisko do ćwiczeń ruchowo-poznawczych i kontroli równowagi. Dzięki wykorzystaniu tego urządzenia pacjent otrzymuje natychmiastową informację zwrotną, a interaktywna i ciekawa forma zadań motywuje pacjenta do systematycznej pracy. Pracownicy placówki oraz uczelni zyskali dostęp do nowoczesnej aparatury umożliwiającej prowadzenie badań naukowych w zakresie rehabilitacji w chorobach płuc, chorobach układu krążenia, dysfunkcji narządów ruchu. Dotychczas w pracowni powstała pierwsza w Polsce praca doktorska napisana pod kierunkiem prof. Jana Szczegielniaka na temat wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w fizjoterapii chorych pulmonologicznych, której autorem jest dr Sebastian Rutkowski.

Korzyści z pracowni odnoszą jednak przede wszystkim pacjenci szpitala, gdyż wykorzystanie nowoczesnych technologii daje możliwość głębszego zaangażowania się w wykonywane ćwiczenia oraz doprecyzowania parametrów zadań ruchowych.

MK

(Źródło: Politechnika Opolska)

Dyskusja (0 komentarzy)