Aktualności
Sprawy nauki
11 Marca
Opublikowano: 2020-03-11

Pierwszy Polak w strukturach zarządu Europejskiego Robotycznego Towarzystwa Urologicznego

Dr Paweł Wisz, wybitny specjalista z zakresu urologii robotycznej z krakowskiego Szpitala na Klinach, został powołany do struktur zarządu Europejskiego Robotycznego Towarzystwa Urologicznego. To szczególna nobilitacja nie tylko dla lekarza i szpitala, ale i dla całej branży medycznej, z uwagi na to, że to pierwszy Polak w europejskich strukturach Towarzystwa.

Europejskie Robotyczne Towarzystwo Urologiczne to jedna z największych organizacji medycznych, odpowiedzialna za integrację środowiska urologicznego oraz tworzenie materiałów stanowiących fundament rekomendacji dla lekarzy urologów na całym świecie. Towarzystwo gromadzi największych specjalistów oraz liderów w dziedzinie robotycznej chirurgii urologicznej.

To dla mnie ogromny zaszczyt i nobilitacja zasiadać w strukturach zarządu Europejskiego Robotycznego Towarzystwa Urologicznego. Przez całe lata organizacja ta stanowiła dla mnie kluczowe źródło informacji i rekomendacji dotyczących dalszych postępów w chirurgii robotycznej, w której się specjalizuję. Dlatego cieszę się, że moje dotychczasowe działania i osiągnięcia zostały docenione, a tym samym będę mógł współuczestniczyć w podejmowaniu kolejnych wyzwań przez Towarzystwo. Jako członek zespołu będę chciał położyć znaczący nacisk na edukację robotyczną i szkolenie w tym zakresie młodych lekarzy, bo już dzisiaj dostrzegamy potrzebę szkolenia nowych kadr w tym obszarzemówi Paweł Wisz.

Misją ERUS jest integracja sił – wiedzy i doświadczenia najwybitniejszych lekarzy na poziomie europejskim, i oferowanie członkom Towarzystwa najbardziej aktualnych i innowacyjnych programów szkoleń z zakresu robotyki.

– Z przyjemnością informujemy, że do naszego zespołu dołączył jeden z najlepiej wyszkolonych w Europie specjalistów z zakresu urologii robotycznej – dr Paweł Wisz, który posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie zabiegów urologicznych, wykonywanych z użyciem robota da Vinci. Jest również jedynym polskim międzynarodowym trenerem w chirurgii robotycznej w ośrodku ORSI Academy, największym na świecie centrum szkoleniowym w chirurgii robotycznej. Ponadto dr Wisz jest przedstawicielem kraju, który bardzo intensywnie rozwija chirurgię robotyczną w swoich ośrodkach i krzewi wiedzę wśród młodych lekarzy. To stanowi ogromny potencjał, ale i wyzwanie dla takich organizacji jak nasza, której jednym z głównych celów jest nie tylko bezpieczne wprowadzanie nowych technologii do danego kraju, ale również tworzenie referencyjnych ośrodków i zwalidowanych programów szkoleniowych. Dr Wisz, posiadający ugruntowaną wiedzę dydaktyczną z zakresu robotyki urologicznej, z pewnością będzie również wartością dodaną dla wszystkich osób z Polski, które będą chciały odbyć szkolenie w języku ojczystym w naszym ośrodkupodkreśla prof. Alexandre Mottrie z ORSI Academy w Belgii, prezes Europejskiego Towarzystwa Urologicznego.

Dr Paweł Wisz jest obecnie lekarzem krakowskiego Szpitala na Klinach. Doświadczenia zdobywał m.in. w Klinice Urologii w Leverkusen w Niemczech jednej z pionierskich placówek we wprowadzaniu robota da Vinci do standardu chirurgicznego, która jako pierwsza w Niemczech została certyfikowanym oddziałem leczenia chorób prostaty (Prostatazentrum). Dr Wisz pracował w najlepszym centrum robotyki w Europie. Jest jednym z siedmiu urologów na świecie, którzy odbyli pełne, certyfikowane szkolenie u boku mistrza tej dziedziny, prof. Alexandre Mottrie. Zdobywał umiejętności także pod kierownictwem amerykańskiego mistrza robotycznej prostatektomii, prof. Patela. Jest również jedynym polskim międzynarodowym trenerem w chirurgii robotycznej w ośrodku ORSI Academy. Jako pierwszy urolog w Polsce wykonuje zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci metodą „Collar”, opracowaną i opublikowaną przez prof. Alexandra Mottrie.

Dominika Górska

Dyskusja (0 komentarzy)