Naukowcy Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zostali uhonorowani Podlaską Marką. Kapituła konkursu doceniła efekty ich badań nad aktywnością biologiczną grzybów nadrzewnych Puszczy Białowieskiej.
Podczas uroczystej gali finałowej konkursu Podlaska Marka nagrodę w kategorii „Odkrycie” w imieniu uczelni odebrali: rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, oraz oraz prorektor ds. nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. dr hab. Marcin Moniuszko. Statuetkę wręczył marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.
– Bardzo się cieszę, że tak powszechnie doceniane są odkrycia naukowe, a to odkrycie jest przełomowe – mówiła odbierając prestiżowe wyróżnienie rektor PB. – Po drugie, chrońmy i poznawajmy naturę. Ona nam się odwdzięczy, choćby dzięki temu, że nas uleczy. I po trzecie, sukces, który jest efektem wspólnej pracy naukowców z dwóch uczelni, u progu nowej kadencji, jest bardzo dobrą prognozą na dalszą, efektywną współpracę obu uczelni.
Prorektor ds. nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreślił, że to nie jedyne działanie, prowadzone wspólnie przez naukowców z PB i UMB – uczelnie współpracują także w zakresie bioinformatyki i badania sztucznej inteligencji.
– To okazja, by przypomnieć nam wszystkim, że w naturze można i trzeba szukać lekarstwa, ale w medycynie nie ma dróg na skróty – podkreślał prof. Marcin Moniuszko. – Tym większe gratulacje należą się temu zespołowi, który nie poszedł na skróty, ale podjął się bardzo ciężkiej pracy. Bo cuda zostawiamy opatrzności, a naukowcy po prostu powinni zająć się pokorną i bardzo wytrwałą pracą. I wyników tej pracy naukowcom obu uczelni gratuluję.
Nagrodzony projekt badawczy jest efektem współpracy pracowników Instytutu Nauk Leśnych PB: prof. Sławomira Bakiera, dr Ewy Zapory i Marka Wołkowyckiego oraz z Wydziału Nauk o Zdrowiu i Wydziału Farmaceutycznego UMB: prof. Haliny Car, dr Anny Sadowskiej i dr Diany Sawickiej. Naukowcy udowodnili, że powszechnie występujący korzeniowiec sosnowy – groźny patogen, który potrafi zniszczyć całe drzewostany – może też hamować wzrost komórek nowotworowych i w szczególny sposób wspomagać terapię raka jelita grubego. Rezultatem kilkuletniej współpracy jest zgłoszenie patentowe opisujące przeciwnowotworowe działanie grzyba, a także publikacja badań w wiodącym czasopiśmie naukowym „Journal of Molecular Sciences”.
Konsorcjum białostockich uczelni wraz z naukowcami z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego wykorzystuje do badań wyciągi z banku ekstraktów, stworzonego przez pracowników Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej w Hajnówce. Kolekcja ponad 200 ekstraktów grzybów Puszczy Białowieskiej może być podstawą szeregu badań nie tylko w medycynie, ale także w weterynarii, inżynierii środowiska czy przemyśle spożywczym. W niedalekiej przyszłości to konsorcjum międzyuczelniane pragnie pozyskać kolejne fundusze i przeprowadzić bardziej szczegółowe analizy składu chemicznego korzeniowca sosnowego w kontekście jego właściwości leczniczych.
Konkurs Podlaska Marka, organizowany od kilkunastu lat przez marszałka województwa podlaskiego, promuje najlepsze podlaskie produkty, idee i przedsięwzięcia. W tegorocznej edycji spośród 150 zgłoszonych produktów do finałowego starcia komisja konkursowa nominowała 27. To z tego grona wybrano laureatów każdej z dziewięciu konkursowych kategorii: Produkt Użytkowy, Produkt Spożywczy, Odkrycie, Inwestycja, Kultura, Wydarzenie, Społeczeństwo. Po raz pierwszy nagrody przyznano w kategorii Biznes i Projekt 4.0. Laureaci otrzymali statuetki Podlaskiej Marki i nagrodę finansową 10 tys. zł.
źródło: PB