Aktualności
29 Stycznia
Źródło: www.uwm.edu.pl
Opublikowano: 2019-01-29

Podwójny sukces reprezentantów Kortowa

Prof. dr hab. Małgorzata Darewicz, dziekan Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz kulomiot Konrad Bukowiecki z AZS UWM zostali laureatami nagrody św. Jakuba. 

Statuetki św. Jakuba, patrona Olsztyna, przyznawane są przez prezydenta miasta za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury, sportu, gospodarki, działalności pozarządowej oraz za specjalne zasługi dla miasta. W tym roku wręczono je po raz szesnasty. Do grona laureatów dołączyły dwie osoby związane z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim.

Za osiągnięcia naukowe nagrodzono prof. dr hab. Małgorzatę Darewicz, specjalizującą się w badaniach podstawowych, które są wykorzystywane w optymalizacji procesów przetwórstwa białek żywności oraz doskonalenia technologii produkcji produktów mlecznych, w aspekcie właściwości prozdrowotnych. Jej domeną jest także opracowywanie metod otrzymywania hydrolizatów białek w produkcji preparatów dietetyczno-leczniczych.

– Kapituła uhonorowała osobę wyróżniającą się działalnością naukową i efektywnie działającą na rzecz rozwoju miasta i regionu. Wydział, którym kieruje, jest wzorem dobrej współpracy nauki z gospodarką. Ma kategorię naukową A, a więc reprezentuje najwyższą jakość badań naukowych i kształcenia – podkreślił prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.

Profesor Darewicz całe życie zawodowe związała z Kortowem. Pełni funkcję dziekana swego macierzystego wydziału – Nauki o Żywności. Jest w jego historii pierwszą kobietą na tym stanowisku. Poprzednio przez dwie kadencje sprawowała funkcję prodziekana ds. nauki.

– Jesteśmy znakomitym ośrodkiem badań w dziedzinie nauk rolniczych, docenianym przez ministerstwo nauki, a także wiarygodnym i atrakcyjnym partnerem dla firm naszego regionu. Nasza współpraca z miastem i regionem liczy już 70 lat – podkreśliła laureatka, kierująca projektem „Innowacyjna żywność wysokiej jakości dla zdrowia społeczeństwa i zrównoważonego rozwoju”, który uzyskał 12 mln zł dofinansowania w pilotażowym konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”.

W kategorii sport nagrodę otrzymał Konrad Bukowiecki, kulomiot i dyskobol, startujący w barwach KS AZS UWM. Na uniwersjadzie w Tajpei w 2017 roku zajął 2. miejsce w konkursie pchnięcia kulą, a rok później wywalczył srebro na mistrzostwach Europy w Berlinie.

Nagroda św. Jakuba przyznawana jest od 2004 roku. Dotychczas wręczono 83 statuetki. W roku 2018 laureatem nagrody w dziedzinie nauki został prof. Krzysztof Młynarczyk, dziekan Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, jeden z prekursorów utworzenia na UWM kierunku architektura krajobrazu.

Źródło: UWM

Dyskusja (0 komentarzy)