O zwiększenie budżetu Narodowego Centrum Nauki oraz podjęcie dalszych kroków prowadzących do wzrostu nakładów na finansowanie nauki w Polsce i tym samym wzmocnienia pozycji naszego kraju w międzynarodowej społeczności naukowej apeluje Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych.
W przyjętym pod koniec sierpnia przez Radę Ministrów projekcie budżetu państwa na 2025 rok na Narodowe Centrum Nauki zapisano 1,648 mld zł. To środki w podobnej wysokości co obecnie, w żadnym stopniu – jak zauważyła Rada NCN – nieodpowiadające zapotrzebowaniu i aspiracjom środowiska naukowego w Polsce. Opinię tę podziela wielu badaczy, czemu dają wyraz od kilku dni w swoich mediach społecznościowych. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił również Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Zdaniem członków tej organizacji, zamrożenie budżetu agencji „może mieć dalekosiężne negatywne skutki dla całego środowiska akademickiego w Polsce, uniemożliwiając – a przynajmniej mocno ograniczając – szanse na dofinansowanie i prowadzenie badań naukowych”.
Politolodzy podkreślają, że wpływ NCN na rozwój badań naukowych przejawia się nie tylko w finansowaniu projektów doświadczonych naukowców, ale przede wszystkim we wsparciu karier młodych badaczy, promowaniu międzynarodowej współpracy naukowej, budowaniu międzynarodowych zespołów. Dodają, że wzmacnianie finansowania tej instytucji jest kluczowe dla dalszego rozwoju nauki w Polsce. Tymczasem, jak zauważają, budżet na poziomie 1,6 mld zł jest niewystarczający i stoi w sprzeczności nie tylko z interesem państwa, ale i z wielokrotnie podkreślaną przez przedstawicieli rządu oraz środowiska naukowego koniecznością zwiększenia nakładów na badania. Przekłada się to bezpośrednio na wyniki konkursów grantowych, w których zbyt mała liczba wniosków uzyskuje finansowanie.
Zdajemy sobie sprawę, że w wielu przypadkach brak rekomendacji do finansowania, nie był spowodowany niską jakością projektów, ale koniecznością ich odrzucenia ze względu na brak odpowiednich środków finansowych. Aby skutecznie wpływać na poprawę stanu polskiej nauki i jakości badań budżet NCN powinien być zwiększony tak, by finansować nie 5–10%, ale ok. 20% projektów złożonych w poszczególnych konkursach (…) Dlatego apelujemy do Rady Ministrów o zwiększenie budżetu NCN na rok 2025 w taki sposób, by instytucja ta mogła efektywniej i w większej niż dotychczas skali finansować badania podstawowe realizowane w Polsce – czytamy w uchwale.
Wskazano w niej także konieczność podjęcia dalszych kroków w celu zwiększenia nakładów na finansowanie nauki, co ma pozwolić nie tylko na zachowanie obecnych osiągnięć, ale także umożliwić dalsze podnoszenie jakości badań i wzmocnić pozycję Polski w międzynarodowej społeczności naukowej.
Wierzymy, że inwestowanie w badania naukowe jest kluczowe dla rozwoju społeczeństwa, poprawy jakości życia obywateli oraz wzmocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej – dodają członkowie organizacji, której przewodniczy prof. Magdalena Musiał-Karg.
Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych powstało w listopadzie 1957 roku. Zrzesza około 550 członków zorganizowanych w 20 oddziałach terenowych. Ma na celu wspieranie rozwoju nauk politycznych i upowszechnianie wiedzy w tym zakresie oraz wpływ na kształtowanie kultury politycznej społeczeństwa. PTNP należy do środkowoeuropejskiej, ogólnoeuropejskiej i światowej organizacji politologów: Central European Political Science Association, European Confederation of Political Science Associations oraz International Political Science Association, a także europejskiego konsorcjum badawczego European Consortium for Political Research.
MK
Do Komentujacych:
Nie badzmy tacy krytyczni wobec niektorych kierunkow nauki, ktore rozwijane sa na uniwersytetach.
Sa i inne osrodki, nie tylko uczelnie, gdzie mozna rozwijac mysli i idee polityczne, jak rowniez je badac, ale uniwersytety, to sa bardzo dobre miejsce na takie studia i eksploracje.
Przyklady z trzech uczelni:
https://iop.harvard.edu/
https://www.politics.ox.ac.uk/
https://politics.utoronto.ca/
Badania politologiczne prowadzi się w think tankach . Na uczelniach mamy finansowanie hobby, tematów które nikogo nie interesują.
Politoligia jest nauką. Zdumiewające .
Program wyborczy Nowej Lewicy w ubiegłorocznych wyborach mówił tak:
"Przeniesiemy nacisk z grantowego i konkursowego systemu finansowania uczelni i badań na rzecz wyższego finansowania działalności statutowej. Gwarancja stałego finansowania jednostek naukowych pozwala planować długoletnie, dalekosiężne badania. Granty będą stanowić uzupełnienie finansowania bardziej wymagających projektów badawczych."
Może to realizacja programu?