Aktualności
Sprawy nauki
10 Lipca
Opublikowano: 2019-07-10

Polka prezydentem CIOSTA

Dr inż. Karolina Trzyniec z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie została wybrana na prezydenta Międzynarodowej Komisji ds. Naukowej Organizacji Pracy w Rolnictwie na kadencję 2019–2021. 

CIOSTA (Commission Internationale de l’Organisation Scientifique du Travail en Agriculture) została utworzona w 1950 roku w Paryżu z myślą o aplikacji naukowych metod organizacji pracy (Work Study) w rolnictwie. Zrzesza specjalistów z 40 krajów w Afryce, Ameryce Południowej i Północnej, Azji i Europie.

Organizowane przez nią co dwa lata konferencje są okazją do zaprezentowania najnowszych technik i technologii w produkcji i przetwórstwie żywnościowych i nieżywnościowych surowców biologicznych (roślinnych i zwierzęcych). Od 1980 roku konferencje CIOSTA współorganizowane są z V Techniczną Sekcją CIGR (Management, Ergonomics and System Engineering – Światowa Organizacja Inżynierii Rolniczej i Biosystemowej). Tegoroczna konferencja CIOSTA/CIGR V na greckim Rodos dotyczyła przede wszystkim tzw. Rolnictwa 4.0, tj. robotyzacji i automatyzacji procesów produkcyjnych i przetwórczych w rolnictwie. W 2021 roku organizowana będzie międzynarodowa XXXIX konferencja tej organizacji w Krakowie.

Dr inż. Karolina Trzyniec pracuje w Instytut Eksploatacji Maszyn, Ergonomii i Procesów Produkcyjnych na Wydzale Inżynierii Produkcji i Energetyki UR w Krakowie. Od maja 2017 roku jest kierownik ds. jakości w Laboratorium Eksperymentalnych Technik Badawczych Surowców i Produktów Biologicznych. Będzie trzecim reprezentantem Polski, który stanie na czele CIOSTA. Wcześniej prezydentami Międzynarodowej Komisji ds. Naukowej Organizacji Pracy w Rolnictwie byli: prof. Tadeusz Juliszewski (2001–2003) i prof. Ryszard Manteuffel (1970–1971).

MK, źródło: URK

 

Dyskusja (0 komentarzy)