Aktualności
Sprawy nauki
14 Grudnia
Opublikowano: 2018-12-14

Polscy uczeni na prestiżowej liście

Nazwiska sześciu polskich naukowców zostały zamieszczone na prestiżowej liście najczęściej cytowanych naukowców świata.

Ranking Clarivate Analytics to co roku aktualizowana lista najczęściej cytowanych naukowców z całego świata. W tegorocznym zestawieniu znalazło się ponad 6 tysięcy osób z 60 krajów, specjalizujących się w 21 dziedzinach nauk ścisłych i społecznych. Lista powstaje w wyniku analizy liczby cytowań, która jest jedną z miar wartości publikacji i świadczy o tym, w jakim stopniu prace naukowe poszczególnych badaczy wspierają i inspirują innych naukowców na całym świecie.

W tym roku po raz kolejny na liście znalazło się pięciu kardiologów. Prof. Piotr Ponikowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, kierownik Kliniki Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, kierownik Kliniki Kardiologii 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu
Prof. Adam Torbicki, kierownik Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii CMKP w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w latach 2004-2007. Prof. Andrzej Budaj, kierownik Kliniki Kardiologii CMKP w Szpitalu Grochowskim w Warszawie, przewodniczący Komisji Wytycznych i Szkolenia Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w kadencji 2017-2019. Prof. Michał Tendera, wieloletni kierownik III Kliniki Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca, a także kierownik III Katedry Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w latach 1995-1998.

Do tego grona dołączył po raz pierwszy prof. Dariusz Dudek, kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Oprócz kardiologów w zestawieniu najczęściej cytowanych naukowców znalazła się także prof. Jolanta Lissowska, kierownik Pracowni Epidemiologii w Zakładzie Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Zestawienie Clarivate Analytics jest kluczowym elementem Academic Ranking of World Universities, który jest jednym z najstarszych, corocznych rankingów najlepszych uniwersytetów na świecie.

JK

(Źródło: Rynek Zdrowia)

Dyskusja (0 komentarzy)