Aktualności
Sprawy nauki
23 Kwietnia
Fot. K. Tunia
Opublikowano: 2018-04-23

Polska archeologia prekolumbijska

W kwietniowym numerze „Forum Akademickiego” (4/2018) obszernie prezentujemy dokonania polskich archeologów w zakresie badań prekolumbijskich. Pokazujemy ich początki, największe osiągnięcia i stan obecny. Opisujemy wykopaliska zarówno na terenie Ameryki Południowej (Peru, Gwatemala), jak i Północnej (USA, stany Kolorado i Utah).

W artykule Piotra Kieracińskiego Na pustyni i stokach wulkanów prof. Mariusz Ziółkowski, nestor polskiej archeologii prekolumbijskiej, opowiada m.in. o niełatwym, choć niepozbawionym awanturniczego rysu, prologu badań, które w późniejszym czasie przyniosły mu liczne sukcesy:

„Byłem świeżo upieczonym absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją amerykanistyczną. Moim dodatkowym atutem była znajomość francuskiego i hiszpańskiego, tego ostatniego nauczyłem się jeszcze w liceum, a doskonaliłem w Peru, m.in. czytając tanie kryminały (…) – wspomina z uśmiechem Ziółkowski. – Nie mieliśmy dużych funduszy. Dostaliśmy do dyspozycji samochód ciężarowy i pieniądze, które pozwoliły kupić w Polsce potrzebne rzeczy oraz przedostać się do Peru. Wliczając w to naszego stara 266, mieliśmy ze sobą jedenaście ton sprzętu i żywności, nawet chleb w puszkach z wojskowych racji.

Uczony przyznaje, że część sprzętu była zabrana z myślą, że nigdy do kraju nie wróci. Już na początku ekspedycji uczestnicy musieli go sprzedać, żeby zdobyć pieniądze choćby na paliwo do samochodu”.

W numerze można przeczytać także artykuły Kingi Nemere-Czachowskiej o badaniach dr. Miłosza Giersza i dr. Patrycji Prządki-Giersz na stanowisku Castillo de Huarmey w Peru (Kokony, lasery i kipu) i o osiągnięciach dr. hab. Jarosława Źrałki i mgr. Wiesława Koszkula podczas prac archeologicznych w Nakum w Gwatemali (Kamień cenniejszy niż złoto). Cykl kończymy artykułem dr. Radosława Palonki o najmłodszych polskich badaniach w dziedzinie archeologii prekolumbijskiej, tzn. pracach prowadzonych przez Instytut Archeologii UJ nad kulturą Indian Peueblo w kanionach Kolorado w USA (Na granicy nauk i nowoczesnych technologii).

Zachęcamy do lektury FA 4/2018 w wydaniu online, a także elektronicznym i drukowanym.

 

Tylko prenumerata zapewnia pełny dostęp do aktualnych numerów „Forum Akademickiego”. Zamówienia na prenumeratę wersji drukowanej FA przyjmujemy pod adresem prenumerata@forumakad.pl:

– prenumerata roczna dla instytucji 219 zł

– prenumerata roczna dla osób indywidualnych 160, 00 zł.

Prenumeratę można też wykupić na dowolny okres.

Prenumerata elektroniczna wyłącznie na naszym portalu https://forumakademickie.pl/prenumerata/

Zapraszamy na naszą stronę internetową http://www.forumakademickie.pl/.

Redakcja

Dyskusja (0 komentarzy)