Minister nauki Dariusz Wieczorek i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej podpisali dziś Quantum Pact. To dokument wzmacniający europejską współpracę na rzecz rozwoju ekosystemu technologii kwantowych światowej klasy.
Europejska Deklaracja Technologii Kwantowych (Quantum Pact) została opracowana w grudniu 2023 roku pod przewodnictwem prezydencji hiszpańskiej w Radzie UE. W dokumencie podkreślono strategiczne znaczenie technologii kwantowych dla konkurencyjności Unii Europejskiej w obszarach nauki i przemysłu. Zawarto także postulat współpracy na rzecz rozwoju na Starym Kontynencie światowej klasy ekosystemu technologii kwantowych.
Dotychczas Quantum Pact podpisało 18 państw: Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Łotwa, Holandia, Rumunia, Hiszpania, Słowacja, Słowenia i Szwecja. Do tego grona dołączyła dziś Polska. Sygnatariusze deklaracji uznają strategiczne znaczenie technologii kwantowych dla naukowej i przemysłowej konkurencyjności UE oraz zobowiązują się do współpracy w rozwoju ekosystemu technologii kwantowych w całej Europie. Za cel wspólnych działań stawiają sobie uczynienie Europy pierwszą „Doliną Kwantową”, czyli regionem wiodącym pod względem innowacji kwantowych.
Deklaracja ma wymiar czysto polityczny i nie pociąga za sobą skutków finansowo-organizacyjnych. Te mogą się pojawić dopiero w efekcie opracowania i ustanowienia polskiej strategii kwantowej. Gorąco liczymy na to, że poważne prace nad takim planem, cechujące się wysokim poziomem merytorycznym, podejściem inkluzywnym wobec środowiska kwantowego w Polsce, a także czerpiące z bogatej tradycji i silnej pozycji naszego kraju w tym obszarze badań, rozpoczną się jeszcze w tym półroczu – pisali w ubiegłym tygodniu na naszym portalu dr hab. Łukasz Rudnicki i prof. Marek Żukowski z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego (ICTQT UG).
Z raportu „Quantum Technologies Public Policies, 2023” opracowanego przez sieć QuantERA (jej koordynatorem jest Narodowe Centrum Nauki) wynika, że większość państw europejskich dostrzegła korzyści, jakie może przynieść rozwój technologii kwantowych i już teraz inwestuje duże środki, by zyskać przewagę konkurencyjną. Jeszcze trzy lata temu tylko kilka z 29 krajów należących do sieci miało opracowane krajowe programy rozwoju tych technologii. Dziś większość ma strategię lub przynajmniej określone priorytety w tej dziedzinie, a pięć – Austria, Dania, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria – dodatkowo przeznacza znaczące środki krajowe na rozwój technologii kwantowych.
Bardzo dużą aktywnością w tym zakresie wykazują się także kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Węgry opracowały już drugi narodowy program na rzecz technologii kwantowych. Na Słowacji powstało narodowe centrum – QUTE, które ma przygotować kraj na przemysł kwantowy. Łotwa przyjęła narodową strategię i powołała inicjatywę Latvian Quantum Initiative, która łączy naukowców specjalizujących się w tej dziedzinie.
Miesiąc temu przedstawiciele Quantum Flagship zaprezentowali nową agendę rozwoju technologii kwantowych do 2030 roku, w której za cel przyjęto, że Europa ze swoim potencjałem naukowym i przemysłowym, wykwalifikowanymi pracownikami oraz wielomiliardowymi inwestycjami stanie się pierwszą na świecie „Doliną Kwantową”.
MK, AKJ