Aktualności
Sprawy nauki
27 Lipca
Opublikowano: 2020-07-27

Polski Instytut Archeologiczny w Atenach ma już swoją siedzibę

W czwartek, 23 lipca, prof. Andrzej Lesicki, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w towarzystwie rektor-elekt prof. Bogumiły Kaniewskiej oraz kanclerza UAM Marcina Wysockiego, podpisał w stolicy Grecji akt notarialny kupna lokalu, będącego przyszłą siedzibą Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach.    

Instytut jest pod względem organizacyjnym jednostką UAM (centrum uniwersyteckim), podległą bezpośrednio rektorowi. Zakup siedziby kończy wieloletni proces tworzenia PIAA. Tym samym UAM wypełnił swoje zobowiązania wobec nauki polskiej do utworzenia w Atenach jednostki reprezentującej interesy wszystkich polskich badaczy zainteresowanych Grecją, w szczególności archeologów. Zobowiązanie to zostało ujęte w Porozumieniu podpisanym dwa lata temu z: Instytutem Archeologii i Etnologii PAN, Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetem Rzeszowskim i Uniwersytetem Warszawskim. 

Niespełna 120-metrowy lokal umiejscowiony w Atenach na ul. Dionisiou Eginitou 7 został kupiony od archeologów kanadyjskich i pełnił dotychczas funkcję siedziby Kanadyjskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach. Roczny koszt utrzymania placówki szacowany jest na niespełna 100 tys. zł. Najbliższe miesiące poświęcone zostaną na niezbędne prace remontowe i dostosowawcze.  

– Nie zmienia to faktu, że Instytut już działa od roku i między innymi dzięki jego istnieniu nasz uniwersytet otrzymał pierwszą licencję na badania terenowe w Grecji – informuje dyrektor PIAA prof. Janusz Czebreszuk.  

UAM jest pierwszą polską instytucją w historii, która rozpoczyna własny projekt badań terenowych w Grecji. Naukowcy z UAM będą kontynuowali badania prowadzone od 10 lat w dolinie rzeki Anthemous, zlokalizowanej w północnej Grecji. Dotychczas byli partnerami gospodarzy z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach i Eforatu do spraw Starożytności Regionu Saloniki.

źródło: UAM

Dyskusja (0 komentarzy)