Aktualności
Sprawy nauki
10 Grudnia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2018-12-10

Polski startup łączy studentów informatyki z pracodawcami

Firma poszukuje rozwiązania swojego problemu technologicznego, wykładowca akademicki otrzymuje zbiór praktycznych zadań, a student uczy się na realnych przykładach i buduje własne CV – tak działa Universality. Wirtualna platforma zyskuje coraz więcej zwolenników wśród uczelni technicznych i informatycznych w całej Polsce. Startup, za którym stoją sami wykładowcy akademiccy, nawiązał już współpracę z globalnymi liderami na rynku IT, z narzędzia korzysta m.in. Microsoft. 

Aplikacja jest w pełni bezpłatna dla studentów i wykładowców. Powstała dzięki wsparciu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu e-Pionier. Celem inicjatywy jest pobudzanie potencjału uzdolnionych programistów dla zwiększenia zastosowania rozwiązań cyfrowych w administracji, gospodarce czy edukacji. Jerzy Czepiel, autor pomysłu i pracownik akademicki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w swojej pracy zauważył szereg potrzeb, z jakimi zmagają się polskie uczelnie kształcące przyszłych absolwentów kierunków IT. Wynikają one m.in. z faktu, że program na studiach podlega znacznie wolniejszym zmianom niż potrzeby rynku, co często powoduje rozmijanie się umiejętności młodych pracowników z oczekiwaniami firm. Podążanie „z duchem czasu” i przygotowanie ciekawych zajęć z przedmiotów technologicznych wymaga dużego zaangażowania wykładowców, pochłania bardzo dużo czasu i często odbywa się kosztem pracy naukowej. Głównym zarzutem wymienianym przez studentów bywa także niepraktyczność zajęć.

Z potrzeby wsparcia zarówno wykładowców, jak i studentów zrodził się pomysł na Universality – platformę będąca wirtualnym asystentem kariery studenta, pracy wykładowcy i rekrutacji firm IT – mówi Jerzy Czepiel. – Zainteresowanie rozwiązaniem Universality wyraziło kilkanaście uczelni technicznych w całej Polsce, a Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach wprowadziły je na swoich zajęciach już od tego roku akademickiego. Chcemy zachęcić do tego również warszawskie uczelnie.

Universality to rozwiązanie, którego powstanie wspierał akcelerator eduLAB, projekt wyróżniony pierwszym miejscem w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Spotkanie zrealizowane zostanie w ramach projektu: „eduLAB – uczelnia przyszłości akcelerator nowych technologii działający w sektorze nauki tj. uczelni wyższych, parków naukowo-technologicznych oraz prywatnych ośrodków B+R” realizowanego w ramach programu operacyjnego „POLSKA CYFROWA 2014-2020, DZIAŁANIE 3.3.” E-PIONIER”.

– Rozwój kształcenia praktycznego oraz łączenie świata nauki i biznesu to jedne z podstawowych założeń Konstytucji dla Nauki – mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. – Obecny rok akademicki i wejście w życie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym to doskonały moment, aby prezentować narzędzia, które  wspierają proces edukacji, dopasowując go do potrzeb rynku pracy, zwłaszcza w takich branżach jak IT, w której obserwujemy duże zapotrzebowanie na pracowników.

Zalety platformy Universality zostały pokazane w praktyce podczas warsztatów zorganizowanych na Uniwersytecie Warszawskim. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele uczelni, wykładowcy kierunków informatycznych i technicznych oraz studenci. Czekały na nich praktyczne zajęcia, podczas których poznali funkcjonalności Universality. Studenci dowiedzieli się, jak budować swoją karierę od pierwszego dnia studiów, rozwiązując realne zadania programistyczne, przygotowane przez firmy IT.  Wykładowcy natomiast mogli przetestować, w jaki sposób rozwiązanie skróci czas potrzebny na przygotowanie zajęć, uatrakcyjni je i sprawi, że będą maksymalnie dostosowane do realnych wymogów dynamicznie zmieniającego się rynku IT.

Źródło: NCBR

 

Dyskusja (0 komentarzy)